News

ମାନବିକତା ଶୂନ୍ୟ ହେଲା ମଣିଷ , ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ମନାକଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ଅପହଞ୍ଚ ଗାଁ ମାନଙ୍କୁ ରାସ୍ତା ନଥିବା ଯୋଗୁଁ ରୋଗୀମାନେ ନାହିଁନଥିବା ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଛନ୍ତି । କେବେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଙ୍କ ଭାରରେ ତ କେବେ କାନ୍ଧରେ ବୁହାଯାଉଛନ୍ତି ପ୍ରସୂତି । ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନର ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ନାହିଂ । ସେହିଭଳି ପୁଣି ଏକ ଘଟଣା ଘଟିଛି ମାଲକାନଗିରି ଜିଲ୍ଲା ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡାରେ । ଏଠି ଡାକ୍ତରଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ବୁହା ହେଲେ ପ୍ରସୂତି ।

ଚିତ୍ରକୋଣ୍ଡା ବ୍ଲକ କୁର୍ମାନୁର ପଂଚାୟତର ଦୁର୍ଗମ ସାରିଗେଟା ଗାଁରେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥକେନ୍ଦ୍ର ନେବା ଜରୁରୀ ଥିଲା । ପାପଲୁର ସ୍ୱାସ୍ଥକେନ୍ଦ୍ର ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଏବାବଦରେ ଖବର ଯାଇଥିଲା । ପରେ ଡାକ୍ତର ଓ ଜଣେ ଆଟେନଡାନ୍ଟଙ୍କୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ଅପହଁଚ ଗାଁରେ ପହଁଚିଥିଲେ ।

ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ବ୍ଲଡ ପ୍ରେଶର କମି ଆସୁଥିବା ସାଙ୍ଗକୁ ଆତ୍ୟାଧିକ ରକ୍ତ ସ୍ରାବ ଦେଖି ତୁରନ୍ତ ଗାଁରେ ହିଁ ପ୍ରସବ କରାଇଥିଲେ ପାପଲୁର ସ୍ୱାସ୍ଥକେନ୍ଦ୍ରର ଡାକ୍ତର ଓମକାର ହୋତା । ତେବେ ପ୍ରସୁତି ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥାବସ୍ଥା ଠିକ ନ ଥିବା ରୁ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେବା ଆବଶ୍ୟକ ପଡିବାରୁ ଭାରରେ ବୁହା ହୋଇ ପାପଲୁର ସ୍ୱାସ୍ଥ କେନ୍ଦ୍ର ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା ।

ତେବେ ଗାଁ ଲୋକେ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଯିବା ଲାଗି ଅମଙ୍ଗ ହୋଇ ଥିବାରୁ ଖୋଦ ଡାକ୍ତର ଓମକାର ହୋତା ଓ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱାମି ଭାରରେ ବୋହି ଡାକ୍ତରଖାନା ଆଣିଥିଲେ ଡାକ୍ତର । ରାସ୍ତାଘାଟ ନ ଥିବାରୁ ନଇ ନାଳ ଅତିକ୍ରମ କରି ପ୍ରାୟ ୮ କିଲୋମିଟର ପାଦଚଲା ରାସ୍ତା ଅତିକ୍ରମ କରି ପାପଲୁର ପହଁଚିଥିଲେ ପ୍ରସୁତି ଓ ନବଜାତ । ବର୍ତମାନ ଉଭୟ ମା’ ଓ ନବଜାତ ସୁସ୍ଥ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ମାନବିକତା ଶୂନ୍ୟ ହେଲା ମଣିଷ , ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ମନାକଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ

ପଢନ୍ତୁ, ୨୦୧୮ ଫେବ୍ରୁଆରି ୬ ସୁଦ୍ଧା ମୋବାଇଲରେ ଆଧାର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ

Related posts

ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଆୟୁର୍ବେଦ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆଜି ଉଦଘାଟନ କଲେ

ENO Beuro

ଚାଲିବ ମୁମ୍ବାଇ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ମଧ୍ୟରେ ବୁଲେଟ ଟ୍ରେନ

ENO Beuro

ପସନ୍ଦ ନଥିଲେ ଅସୁନ୍ଦର ସ୍ଵାମୀ,ଚୁମ୍ବନ ବେଳେ ଜିଭ କାଟିଦେଲେ ସ୍ତ୍ରୀ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More