News

ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରରେ ଲାଗୁ ହେଲା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ

president

ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରରେ ଗତକାଲିଠୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଲାଗୁ ହୋଇଛି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଘୋଷଣାନାମାରେ ସ୍ଵାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ମଞ୍ଜୁରୀ ପରେ ଆଜିଠାରୁ ୬ ମାସ ପାଇଁ ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଲାଗୁ ହୋଇଛି। ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀରରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସମ୍ବିଧାନ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିବାରୁ ପ୍ରଥମ ୬ ମାସ ପାଇଁ ସେଠାରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଶାସନ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ରାଜ୍ୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଜାରି ହୋଇଛି। ଫଳରେ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆସିଛି।

president

ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଶାସନିକ ମୁଖିଆ ରାଜ୍ୟପାଳ ହିଁ ରହିବେ । କେନ୍ଦ୍ର ସହମତିରେ ଦାୟିତ୍ବ ତୁଲାଇବେ ରାଜ୍ୟପାଳ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗତ ୧୯୯୦ରୁ ୧୯୯୬ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଲାଗୁ ହୋଇଥିଲା । ଗତ ଜୁନରେ ବିଜେପି ଠାରୁ ପିଡିପି ଅଲଗା ହେବା ପରେ ଏଠାରେ ସରକାର ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା । ରାଜ୍ୟପାଳ ସତ୍ୟପାଲ ମଲ୍ଲିକ ବିଧାନସଭା ଭଙ୍ଗ କରିଥିଲେ । କୌଣସି ରାଜ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଶାସନ 6ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗୁ ହୋଇ ପାରିବ ନାହିଁ ।

ପଢନ୍ତୁ;  ଅପରାଜିତାଙ୍କ ଭାଷଣ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ: ଶୃଙ୍ଖଳା,ଅନୁଶାସନର ପାଠ ପଢାଇଲେ

Related posts

ଜିଓ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅଫର ବିଷୟରେ

Ratnamani Moharana

ଏବେ ସହିଦଙ୍କ ପିଲାଙ୍କ ପାଠପଢ଼ା ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବେ ସରକାର

ENO Beuro

ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍‌ସିଂ ଜରିଆରେ ପାର୍ବତୀଗିରି ମେଗା ଲିଫ୍ଟ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦଘାଟନ କଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ENO Beuro

Leave a Comment