News

ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣପଦକର ସ୍ଵପ୍ନ ଦେଖୁଥିବା ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ଶାକାହାରୀ ହେବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ : ପୁଣେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ

ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀଙ୍କୁ ନିଜ ସାମର୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣପଦକ ମିଳିବା କିଛି ବିଚିତ୍ର କଥା ନୁହେଁ । ମାତ୍ର ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣପଦକ ପାଇବା ନିମନ୍ତେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀମାନେ ଶାକାହାରୀ ହେବା ସହ ମଦିରା ପାନ କରୁ ନ ଥିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଏକଥା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବିଚିତ୍ର । ବିଶ୍ଵାସ ନା ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏକଥା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସତ୍ୟ । ଜଣେ ଯୋଗଗରୁଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏକ ଟ୍ରଷ୍ଟ୍‍ ଦ୍ୱାରା ପୁଣେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବରେ ଦିଆଯାଉଥିବା ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣପଦକ ପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ଯୋଗ୍ୟତା ଥିବା ଅନିର୍ବାର୍ଜ୍ୟ ବୋଲି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ତରଫରୁ ଘୋଷଣା ହୋଇଛି ।

ସାବିତ୍ରିବାଈ ଫୁଲେ ପୁଣେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଯୋଗ ମହର୍ଷି ରାମଚନ୍ଦ୍ର ଗୋପାଳ ଶେଲାର ଓରଫ୍‌ ଶେଲାର ମାମାଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ଏହି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣପଦକ ଅଣବିଜ୍ଞାନ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କୁ ୨୦୧୬-୧୭ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ସର୍କୁଲାରରେ ଆହୁରି ୧୦ ସର୍ତ୍ତ ବି ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥିରେ ପ୍ରମୁଖ ରହିଛି ନିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ସେବନ ନ କରିବା, ଯୋଗ ଓ ପ୍ରାଣାୟମ କରିବା । ଏହା ବ୍ୟତିରେକେ,ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି, ପରମ୍ପରାରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ସହ ସେସବୁ ନିଜର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଲାଗୁକରୁଥିବେ ଏବଂ ନୃତ୍ୟ, ଗାୟନ, ଭାଷଣ ଏବଂ ଲିଖନ ଏବଂ ଥିଏଟର୍‌ ଆଦି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ପାରଙ୍ଗମ ହୋଇଥିବେ।

ସର୍କୁଲାରକୁ ଶିବସେନା ଓ ଏନସିପି କଡା ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ , ଏହି ମାମଲା ଟ୍ରଷ୍ଟ ସମ୍ମୁଖରେ ରଖାଯିବ ।

ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣପଦକର ସ୍ଵପ୍ନ ଦେଖୁଥିବା ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ଶାକାହାରୀ ହେବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ - ପୁଣେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ  ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣପଦକର ସ୍ଵପ୍ନ ଦେଖୁଥିବା ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀମାନେ ଶାକାହାରୀ ହେବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ : ପୁଣେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ

ପଢନ୍ତୁ, ନାସା ଦ୍ଵାରା ମିଳିଛି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନିତ ସୂଚନା : ମହାକାଶ ରୁ ଆସୁଛି ଅଦ୍ଭୁତ ଶବ୍ଦ

Related posts

ବିଦ୍ୟୁତ ଆପେଲେଟ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲର ନୂତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଭାବେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କଲେ ମଞ୍ଜୁଳା ଚେଲ୍ଲୁର

Krishna Kumar Manoj

ସ୍କୁଲ୍‌ ପରିସରରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ସିବିଏସଇ ପକ୍ଷରୁ କଡା ବ୍ୟବସ୍ଥା

Krishna Kumar Manoj

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ପାଇଁ ନୂଆ ପ୍ରସ୍ତାବ, ୧୦,୦୦୦ ଜମା ଥିଲେ ଗରିବ ନୁହଁ

Krishna Kumar Manoj

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More