EnewsOdia.Com

କାଳିଆ ଦୁଆରେ ଭିକ ମାଗୁଛନ୍ତି, କୋଠା ଘରେ ରାତି କାଟୁଛନ୍ତି

ପେଟ ପାଇଁ ଦାନା ଦିମୁଠା ଯୋଗାଡ କରିବାକୁ କିଏ ଭିକ୍ଷା ବୃତ୍ତି କରିଥାଏ ତ କିଏ ପରିସ୍ଥିତିରେ ପଡି ଭିକ୍ଷା ବୃତ୍ତିକୁ ଆପଣେଇଥାଏ । ଆଉ କିଛି ଲୋକ କୁଷ୍ଠ ଭଳି ମାରତ୍ମକ ବ୍ୟାଧିରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ପେଶା ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରି ନେଇଛନ୍ତି । ଏପରିକି ସୋମାନଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଛାଡି ପାରିନାହାଁନ୍ତି । ପୁରୀ ସହରରେ ଥିବା ଜୀବନରାମ ବସ୍ତି ଅନ୍ୟ ବସ୍ତିଠାରୁ ବେଶ ଭିନ୍ନ । ଏ ଏମିତି ଏକ ବସ୍ତିି ଯେଉଁଠି କୋଠା ଘରେ ରହନ୍ତି ଭିକାରୀ । ରହିବା ପାଇଁ କୋଠା ଘର ସାଙ୍ଗକୁ ଚଳିବା ପାଇଁ ରହିଛି ସବୁ ପ୍ରକାର ସୁବିଧା । ଏପରିକି ଏହି ସବୁ ପରିବାରର କେହି କେହି ସରକାରୀ ଚାକିରି କରି ବାହାରେ ମଧ୍ୟ ରହୁଛନ୍ତି । ହେଲେ ଏମାନେ ଭିକ୍ଷା ବୃତ୍ତିକୁ ଛାଡି ପାରି ନାହାଁନ୍ତି । ଆଜି ବି ରାତି ପାହିଲେ ବଡ ଦାଣ୍ଡକୁ ଚାଲି ଆସନ୍ତି ଓ ଥାଳ ଧରି ଭିକ ମାଗନ୍ତି ।

ଦିନ ଥିଲା କାଳିଆ ସାଆନ୍ତଙ୍କ ନନ୍ଦିଘୋଷ ନିର୍ମାଣ କରୁଥିଲେ ରତ୍ନାକର । ହେଲେ କୁଷ୍ଠ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ପରେ ବଦଳି ଯାଇଛି ରତ୍ନାକରଙ୍କ ଠିକଣା । ହାତ ଗୋଡର ଆଙ୍ଗୁଠି ଛିଡି ଗଲା ପରେ ଭିକ୍ଷା ବୃତ୍ତିକୁ ଆଦରି ନେବା ସହ ଜୀବନରାମ ବସ୍ତି ହୋଇଛି ତାଙ୍କର ନୂଆ ଠିକଣା । ଏବେ ରୋଗ ଭଲ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ ବି ସମ୍ପର୍କୀୟ ଗ୍ରହଣ ନକରିବାରୁ ଘରକୁ ନଫେରି ଭିକ ମାଗି ପେଟ ପୋଷୁଛନ୍ତି । ସେହିପରି ନୟାଗଡ ହରିବନ୍ଧୁ ବାରିକ୍ । କୁଷ୍ଠରୋଗ ହେବା ପରେ ଘର ଛାଡି ଆସି ରହୁଛନ୍ତି ଏହି ବସ୍ତିରେ । ବଡ ଦାଣ୍ଡରେ ମାଗୁଛନ୍ତି ଭିକ ।

ପଢନ୍ତୁ: କାହାକୁ ଭେଣ୍ଡି ତ  କାହାକୁ ଫୁଲକୋବି ମିଳିଲା ନିର୍ବାଚନୀ ଚିହ୍ନ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ପାଇଁ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ମିଳିଲା ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର

Ratnamani Maharana

ଫେବୃଆରୀ ୧୯ ରୁ ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷା

Ratnamani Maharana

ରାଜଧାନୀରେ ବିରଳ ଧଳା ଭାଲୁ ଛୁଆ ଉଦ୍ଧାର

Ratnamani Maharana

ପାକିସ୍ତାନକୁ ଭାରତୀୟ ସେନାର ମୁହଁତୋଡ଼ ଜବାବ

Ratnamani Maharana

କାଲିଠୁ ବର୍ଷା; ନୂଆ ବର୍ଷରୁ ଥରିବ ଓଡ଼ିଶା

Ratnamani Maharana

ଦୀପାବଳି ପାଇଁ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କଲା ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ

Ratnamani Maharana