EnewsOdia.Com

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ବେହାଲ ଓଡିଶା

ଲଗାଣ ବର୍ଷାରେ ଅସ୍ତବ୍ୟସ୍ତ ଓଡ଼ିଶା । ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଲଘୁଚାପ ପାଇଁ ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଛି । ଆଜି ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟର ଅଧିକାଂଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ବର୍ଷା ଜାରି ରହିଛି । କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରବଳରୁ ଅତିପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ।ଦକ୍ଷିଣ ଓଡ଼ିଶା ଓ ଉତ୍ତର ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ଉପରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସକ୍ରିୟ ରହିଛି ଲଘୁଚାପ । ଏହାସହିତ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଉପରେ ଏକ ଟ୍ରପ୍ ଲାଇନ୍ ଯାଇଥିବାରୁ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଲାଗି ରହିଛି । ତେବେ ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ୟା ଭୟ ନଥିବା ଏସଆରସି କହିଛନ୍ତି ।

କଟକ ଓ ପୁରୀରୁ ଆସିଛି ବର୍ଷା ପାଣି ଜମିରହିଥିବାର ଏପରି ଚିତ୍ର ଯାହା ଦେଖିଲେ ସହର ଭିତରେ ଥିବା ସ୍ଥାନ ବି ପୋଖରୀ ଭ୍ରମ ସୃଷ୍ଟି କରିବ । ସହର ଭିତରେ ପାଣି । ରାସ୍ତା ଉପରେ ପାଣି । ବଜାର ଭିତରେ ପାଣି । ଘରୁ ପଦାକୁ ବାହାରିବେ ମାତ୍ରେ ଚାରି ଆଡେ କେବଳ ନଜର ଆସିବ ପାଣି ଆଉ ପାଣି । ତେଣୁ ବର୍ଷା କମିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଜଳବନ୍ଦୀ ଜୀବନ ଲୋକଙ୍କ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶାକୁ ବଢାଇ ଦେଇଛି ।

ସେପଟେ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାର ବୋଲଗଡରେ ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢାଇ ଦେଇଛି ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷା । ଦୁଇ ଦିନର ଲଗାଣ ବର୍ଷା ପରେ ଏବେ ଅନେକ ଅଂଚଳରୁ ପାଣି ଛାଡୁନି । ରାସ୍ତା ଉପରେ ଜମି ରହିଛି ଆଣ୍ଠୁଏ ପାଣି । ଏହାରି ଭିତରେ ଜଳବନ୍ଦୀ ଜୀବନରେ ହନ୍ତସନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ବୋଲଗଡ ବାସିନ୍ଦା । ବର୍ଷା ନଥିଲେ ବି ଏହା ପରର ଜଳବନ୍ଦୀ ଜୀବନକୁ ନେଇ ଅଧିକ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଛନ୍ତି ଲୋକେ ।

ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ପିପିଲିରେ ପଡିଛି ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷାର ପ୍ରଭାବ । ଦୁଇ ଦିନର ଲଗାଣ ବର୍ଷା ପରେ ଏବେ ଚାରିଆଡେ ପାଣି । ଘରେ ପାଣି, ରାସ୍ତାରେ ଆଣ୍ଟୁଏ ପାଣି ତ ବଜାରରେ ବି ପାଣି । ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପାଣି କାରଣରୁ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ରାସ୍ତାରେ ପାଣି ଜମି ରହିବା ପରେ ନିଷ୍କାସନ ହୋଇପାରୁନଥିବାରୁ ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି । ଲଗାଣ ବର୍ଷାକୁ ପାଣି ଜମି ରହିବା ସ୍ଥିତି ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟାକୁ ବଢାଇ ଦେଇଛି । ପିପିଲି ପରି ସମାନ ଅବସ୍ଥା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ସତ୍ୟବାଦୀ ଓ କଣାସ ବ୍ଲକରେ । ସତ୍ୟବାଦୀ ଓ କଣାସ ଅଂଚଳରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ପାଣି ଜମି ରହିଥିବା ଚିତ୍ର ବି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହି ସବୁ ଅଂଚଳରେ ବନ୍ୟା ହୋଇନଥିଲେ ବି ଲୋକେ କିନ୍ତୁ ଜଳବନ୍ଦୀ ଜୀବନ ବିତାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ।

ପଢନ୍ତୁ: ସରିଲା ମୋଦିଙ୍କୁ ମିଳିଥିବା ଉପହାରର ଇ-ନିଲାମୀ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ମାର୍ଚ୍ଚ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରୁ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ ପରୀକ୍ଷା, ନଭେମ୍ବର ୧ତାରିଖରୁ ଫର୍ମ ପୂରଣ

Ratnamani Maharana

ନଗଡ଼ାରେ ବଦଳୁନି ଭୋକର ଭୂଗୋଳ : ଏବେ ବି ଭାତ,ଲୁଣ,ଶାଗରେ ବଞ୍ଚିଛି ଜୀବନ

Ratnamani Maharana

ମହାବଳ ବାଘକୁ ବିପଦ ‘ବୁଲବୁଲ’

Ratnamani Maharana

ଓଡିଶା ମୁହାଁ ଆଉ ଏକ ବାତ୍ୟା

Ratnamani Maharana

ଦୀପାବଳି ପାଳିବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଲୁଚି ଗାଁକୁ ଚାଲିଆସିଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରତାପ ଷଡ଼ଙ୍ଗୀ

Ratnamani Maharana

ଜାମିନ ନାମଞ୍ଜୁର ହେବାପରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଧମକ ଦେଲେ ନିରବ ମୋଦି

Ratnamani Maharana