LIFESTYLE

ଜାଣନ୍ତୁ ବର୍ଷା ଋତୁ ସମୟରେ କଣ କରିବେ ଓ କେମିତି ନେବେ ଶରୀରର ଯତ୍ନ

ବର୍ଷା ଋତୁ ସମୟରେ ଆମ ଶରୀରକୁ ବହୁ ସଂକ୍ରମକ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଥାଏ । ଏହି ଋତୁରେ ଜ୍ୱର, ଫ୍ଲୁ, ଖାଦ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣ, ପାଣି ସଂକ୍ରମଣ  ଓ ଆଲର୍ଜି ପରି ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ। ତେଣୁ ଏହି ସମୟରେ ସଂକ୍ରମକ ଜୀବାଣୁ ଠାରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ଓ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନତା ପ୍ରତି ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ଵ ଦେବା ଉଚିତ ।

ଜାଣନ୍ତୁ ବର୍ଷା ଋତୁ ସମୟରେ କଣ କରିବେ ଓ କେମିତି ନେବେ ଶରୀରର ଯତ୍ନ :

  • ଏହି ସମୟରେ ବାହାରକୁ ଗଲେ ସର୍ବଦା ନିଜର ବର୍ଷା ପୋଷାକ, ଜୋଟା, ଛତା ଆଦି ପ୍ରସ୍ତୁତ ରଖନ୍ତୁ ।
  •  ଯଦି ଆପଣ ଭିଜିଛନ୍ତି ତେବେ ଘରେ ଆଉଥରେ ଭଲରେ ଗାଧୋଇ ପଡନ୍ତୁ । ଏହା ଖରାପ ଲାଗୁଥିଲେ ବି ସତ । ଏହାଦ୍ଵାରା ବହୁ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିବ ।
  •  ସଂକ୍ରମିତ ଭୂତାଣୁ ଠାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ହରବାଲ୍ ଚା, ଅଦା ଚା, ଲେମନ୍ ଟି, ଗରମ ଭେଜିଟେବୁଲ୍ ସୁପ୍, ଫିଲଟର୍ କିମ୍ୱା ଗରମ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ । ତେବେ ଗରମ ପାଣି ୨୪ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହଁ । ବର୍ଷା ଦିନେ ଖାଦ୍ୟକୁ ଭଲ ଭାବେ ରୋଷେଇ କରିବା ଦରକାର। ଫଳ ଓ ପରିବା କୁ ଭଲଭାବରେ ପରିଷ୍କାର କରି ଖାଇବା ଉଚିତ ।
  •  ସର୍ବଦା ନିଜର ହାତ, ପାଦକୁ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ ରଖିବା ଉଚିତ । ସାବୁନ କିମ୍ବା ହ୍ୟାଣ୍ଡୱାଶ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ ।
  •  ଗରିଷ୍ଠ ଖାଦ୍ୟ ନ ଖାଇ ହାଲକା ଭୋଜନ କରିବା ଉଚିତ । କାରଣ ଏହି ସମୟରେ ପାଚନ କ୍ରିୟା ଶୀଘ୍ର ହୋଇନ ଥାଏ। ପାଚନ ତନ୍ତ୍ରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ରସୁଣ, ଗୋଲମରିଚ, ଅଦା, ଧନିଆ ଓ ହଳଦୀ ଖାଇ ପାରିବେ।
  •  ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ । ଏହାଦ୍ବାରା ଖାଦ୍ୟ ଠିକରେ ହଜମ ହେବ ।
  •  ବାହାରେ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ଜଙ୍କ ଫୁଡ ଏହି ସମୟରେ କମ୍ ଖାଇବା ଭଲ ।
  •  ଘରଠାରୁ ମଶା ଓ ମାଛିକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ପାଇଁ କୀଟନାଶକ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ । ଏହାସହିତ ଘର ପୋଛିବା ସମୟରେ ଫିନାଇଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ।

ଜାଣନ୍ତୁ ବର୍ଷା ଋତୁ ସମୟରେ କଣ କରିବେ ଓ କେମିତି ନେବେ ଶରୀରର ଯତ୍ନ   ଜାଣନ୍ତୁ ବର୍ଷା ଋତୁ ସମୟରେ କଣ କରିବେ ଓ କେମିତି ନେବେ ଶରୀରର ଯତ୍ନ

ବିଏମସି ର ରାଜୀବ ଆବାସ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣନ୍ତୁ

Related posts

ପୋଡା ତେଲରେ ରୋଷେଇ କରୁଛନ୍ତି କି ?ତେବେ ସାବଧାନ,କର୍କଟ ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି

Krishna Kumar Manoj

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଅଭ୍ୟାସଗୁଡିକ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ!

Krishna Kumar Manoj

ଜିମ୍‌କୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସେବନ କରନ୍ତୁ ଏହି ଫଳ , ମିଳିବ ଅନେକ ଫାଇଦା

Krishna Kumar Manoj

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More