SPORTS

ଆଜିଠୁ ଗୋଲ୍ଡକୋଷ୍ଟ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରିଡା

୨୭୫ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ, ୭୧ଟି ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଗୋଲ୍ଡକୋଷ୍ଟ ଠାରେ ବୁଧବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ୨୧ତମ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ା । ଆଗାମୀ ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବାକୁ ଥିବା ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ୭୧ ଦେଶ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ସମୟ ଅନୁସାରେ ଅପରାହ୍ନ ୨ଟାରେ ଉଦଘାଟନ ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଖେଳ ମହାକୁମ୍ଭରେ ୧୯ଟି ଖେଳର ୨୭୫ଟି ଇଭେଣ୍ଟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ।

ଦୀର୍ଘ ଅଢ଼େଇ ଘଣ୍ଟା ଧରି ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ଶର ଉଦଘାଟନୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି । ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନାଧୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡ଼ିକର ଖେଳାଳିମାନେ ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଇ ନିଜ ନିଜ ଉତ୍କର୍ଷତା ପ୍ରତିପାଦନ କରିବାକୁ ସୁଯୋଗ ପାଇଥାନ୍ତି ।

ଭାରତରେ ୨୦୧୦ରେ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଆୟୋଜନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଚଳିତ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରିଡାରେ ୨୭୫ଟି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ପାଇଁ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହେବାକୁ ଯାଉଛି ।ଗ୍ଲାସ୍‌ଗୋରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଗତ ସଂସ୍କରଣରେ ଭାରତ ୧୫ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣ, ୩୦ ରୌପ୍ୟ ଓ ୧୯ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ସହ ମୋଟ ୬୪ଟି ପଦକ ହାସଲ କରିଥିଲା ।

ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରକଳ୍ପ ଓ କଳା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡେଭିଡ଼ ଜୋଲକ୍ସେ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି । ବିଶ୍ୱବାସୀଙ୍କୁ ଏକ ନିଆରି ଢଙ୍ଗରେ କର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଦେଖାଇବାକୁ ସେ ସଙ୍କଳ୍ପବଦ୍ଧ । ସେ ୨୦୦୪ ଏଥେନ୍ସ ଓ ୨୦୦୮ ବେଜିଂ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଦେଇଥିଲେ । ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀ କ୍ରୀଡ଼ାର ଉଦଘାଟନୀ ଉତ୍ସବ ପାଇଁ ୪୦୦୦ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କୁ ରଖାଯାଇଛି ।

ପି.ଭି. ସିନ୍ଧୁ, ଜିତୁ ରାଏ, ସାଇନା ନେହ୍ବାଲ, ଏମ୍‌.ସି. ମେରିକମ୍‌, ସୁଶୀଲ କୁମାର ଓ ବିନେଶ ଫୋଗଟ ନିଶ୍ଚିତ ପଦକ ହାସଲ କରିବେ ବୋଲି ସମସ୍ତଙ୍କର ଆଶା ରହିଛି । ସେହିପରି ଜିମ୍ନାଷ୍ଟ, ଟେବୁଲ ଟେନିସ ଖେଳାଳି ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚକିତ କରି କମାଲ କରିବେ। ଏହି କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଜାମାଇକା ତାରକା ଧାବକ ୟୋହାନ ବ୍ଲାକ୍‌, ବିଶ୍ୱ ଚାମ୍ପିୟନ ହର୍ଡଲର ସାଲି ପିୟରସନ, ବ୍ରିଟିଶ ଡାଇଭର ଟମ୍‌ ଡେଲି, ଭାରତର ମେରି କମ୍‌ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର କାଷ୍ଟର ସିମେନ୍ୟାଙ୍କ ଭଳି ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ତାରକା ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ଆଥଲେଟ୍‌ମାନେ କ୍ରୀଡ଼ାକୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିପାରିବେ କି ନା ତାହା ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା।


ପଢନ୍ତୁ ;

ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା କପିଲଙ୍କୁ ଆଉ ଏକ ଝଟ୍‌କା

Related posts

ଗିରଫ ହେଲେ ଗଲ୍‌ଫ୍‌ ଖେଳାଳି ଜ୍ୟୋତି ରାନ୍ଧଓ୍ବା

ENO Beuro

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୫ ତାରିଖରେ କୋହଲି, ଚାନୁ ପାଇବେ ଖେଳରତ୍ନ

ENO Beuro

ପତ୍ନୀଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ କ୍ରିକେଟ ଖେଳାଳି ମହମ୍ମଦ ସାମିଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରିବ ପୁଲିସ

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More