News

ସଂରକ୍ଷଣ ବିଲ୍ ପାସ୍,ଲୋକସଭା ପରେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଗୃହୀତ

bill

ଲୋକସଭା ପରେ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଗୃହୀତ ହେଲା ସଂରକ୍ଷଣ ବିଲ୍। ଗତକାଲି ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବ ସାଧାରଣ ବର୍ଗର ଗରିବଙ୍କ ଲାଗି ଆଗତ ସଂରକ୍ଷଣ ବିଲ୍ । ଗତକାଲି ଏହି ବିଲ୍ ଲୋକସଭାରେ ଆଗତ ହେବା ସହିତ ପାରିତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି । ସରକାର ସମ୍ବିଧାନରେ ୧୨୪ତମ ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍ ପାସ୍ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଭାବରେ ଅଲୋଚନା ହେବା ପରେ ଭୋଟିଂ ହୋଇଥିଲା। ଭୋଟିଂରେ ମୋଟ ୩୨୬ ସାଂସଦ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

bill

ଏହି ବିଲ୍ ପାରିତ ହେବା ପରେ ସବର୍ଣ୍ଣ ବର୍ଗର ଆର୍ଥିକ ଗରିବ ଲୋକ ଉଭୟ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ଓ ସରକାରୀ ଚାକିରିରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇପାରିବେ । ଏହି ବିଲ ପାରିତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ ସଭାରେ ଜୋରଦାର ବିତର୍କ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଲୋକସଭାରେ ସମ୍ବିଧାନ ସଂଶୋଧନ ବିଲ ପାରିତ ହେବା ପରେ  ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଆଗତ ହୋଇଥିଲା । ବିଜେଡି ଏହି ବିଲକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିବା ବେଳେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ଓ ବହୁଜନସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ପ୍ରମୁଖ ଦଳ ଏହି ବିଲକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବିଲ୍ ଆଗତର ସମୟକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛି କଂଗ୍ରେସ ।

ପଢନ୍ତୁ; ୩୧ରୁ ବଜେଟ ଅଧିବେଶନ,ଫେବୃୟାରୀ ୧ରେ ଅନ୍ତିରୀଣ ବଜେଟ

Related posts

ଅଣସର ବାସରେ ଶ୍ରୀଜିଉ 

ENO Beuro

ବରିଷ୍ଠଙ୍କୁ ଅଲୋଡା କରି କନିଷ୍ଠଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେଉଛି ବିଜେପି

Ratnamani Moharana

ଫସଲ ରେ ନିଆଁ ନଲଗାଇବାକୁ ଚାଷୀଙ୍କୁ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଦାମୋଦର ରାଉତଙ୍କ ଅନୁରୋଧ

ENO Beuro

Leave a Comment