News

ଦିନକୁ ପାରିଶ୍ରମିକ ବାବଦକୁ ୨୦ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି ଗୁରମିତ ରାମ ରହିମ ସିଂହ

ଦିନକୁ ପାରିଶ୍ରମିକ ବାବଦକୁ ୨୦ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି ଗୁରମିତ ରାମ ରହିମ ସିଂହ

ଦିନକୁ ପାରିଶ୍ରମିକ ବାବଦକୁ ୨୦ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି  ଗୁରମିତ ରାମ ରହିମ ସିଂହ । ଡେରା ସଚ୍ଚା ସୌଦା ଗୁରମିତ ରାମ ରହିମ ସିଂହ ଏବେ ରୋହତକ ଜେଲରେ ସଜା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ।  ୨ଜଣ ସାଧ୍ୱୀଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ କରିବା ଅପରାଧରେ ସିବିଆଇ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟ ୨୦ବର୍ଷ ଜେଲଦଣ୍ଡର ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ। ଜେଲ୍ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ରାମ ରହିମ ଙ୍କୁ ପରିବା ଚାଷ କାମ ମିଳିଛି ।  ଦିନକୁ ୮ ଘଣ୍ଟା ପାରିଶ୍ରମିକ ବାବଦକୁ ରାମ ରହିମଙ୍କୁ ୨୦ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ମିଳୁଛି ।

ସୂଚନାନୁସାରେ,  ରାମ ରହିମଙ୍କୁ ଜେଲରେ କୌଣସି ଭିଆଇପି ସୁବିଧା ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ। ସେ ଅନ୍ୟ କଏଦୀମାନଙ୍କ ଭଳି ସାଧାରଣ ଭାବେ ରହୁଛନ୍ତି। ଖାଲି କଠୋରୀରେ ରାମ ରହିମଙ୍କୁ ଏକ ପଲଙ୍କ ହିଁ ଦିଆଯାଇଛି। ଜେଲର କୌଣସି ମହିଳା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଗୁରମିତ ରାମ ରହିମଙ୍କ ସେଲ ପାଖକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ନାହିଁ।

ହରିଆଣାର ଜେଲ୍ ବିଭାଗ ଡିଜି ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସେ କହିଛନ୍ତି,“ରାମ ରହିମ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ସୁସ୍ଥ ଅଛନ୍ତି। ଜେଲ୍ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ତାଙ୍କୁ ଚାଷବାସ କାମ ଦିଆଯାଇଛି। ସେ ଦୈନିକ ୨୦ ଟଙ୍କା ପାରିଶ୍ରମିକରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି। ସେ ଜେଲ୍‌ରେ ଜଣେ ସାଧାରଣ କଏଦୀଙ୍କ ଭଳି ରହୁଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ବ୍ୟବହାର ଜଣେ ଅନୁଶାସିତ କଏଦୀଙ୍କ ଭଳି ରହିଛି।”

ଆଗରୁ ନିଜ ଆଶ୍ରମରେ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କାମ କରୁଥିଲେ ରାମ ରହୀମ ଓ ସେଥିପାଇଁ ତାଙ୍କର କୃଷି ଜ୍ଞାନ ଅଛି ।  ଆଶ୍ରମରେ ଚାଷ କରୁଥିବା ପରିବାକୁ  ଭକ୍ତ ମାନଙ୍କୁ ଖୁବ ଚଢା ଦରରେ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ । ବାବାଙ୍କ ଆଶ୍ରମ ପରିବାରୁ ତିଆରି ଆଚାରର ଦାମ କେଜି ପ୍ରତି ଥିଲା ଏକ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା । ବାବାଙ୍କ ଗୋଟିଏ ଲଙ୍କାର ଦାମ ଥିଲା ଏକ ହଜାର ଟଙ୍କା । ବାବାଙ୍କ ଅମୃତଭଣ୍ଡାର ଦାମ ଥିଲା ୫ ହଜାର ଟଙ୍କା । ଦୁଇଟି ବିଲାତି ବାଇଗଣ ପାଇଁ ବାବା ନେଉଥିଲେ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା । ବାବାଙ୍କ ୫ଟି ମଟରଛୁଇଁର ଦାମ ଥିଲା ଏକ ହଜାର ଟଙ୍କା । ଆଶ୍ରମରେ ଚାଷ କରି ମାଲାମାଲ ହୋଇଥିବା ରାମରହିମ ଏବେ ଜେଲ ଭିତରେ କରୁଛନ୍ତି ଚାଷ କାମ ।

ଦିନକୁ ପାରିଶ୍ରମିକ ବାବଦକୁ ୨୦ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଚାଷ କରୁଛନ୍ତି  ଗୁରମିତ ରାମ ରହିମ ସିଂହ

Related posts

ରାଜଧାନୀରେ ଲୋମଟଙ୍କୁରା ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ:ପ୍ରେମିକାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା,ଚନ୍ଦକାରୁ ମିଳିଲା ଗଣ୍ଡି, ଖଣ୍ଡଗିରିରୁ ମୁଣ୍ଡ

ENO Beuro

କାଶ୍ମୀରରେ ୪ ଜଣ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ କଲେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ

Ratnamani Moharana

ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏବଂ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ଵିପାକ୍ଷିକ ଆଲୋଚନା, ସ୍ଵାକ୍ଷରିତ ହେଲା ୧୪ଟି ଚୁକ୍ତିନାମା

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment