Recipes & Food

ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି କୋପ୍ତା! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ

ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ

ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି, ପିଆଜ, ରସୁଣ, ଜିରା, ତେଲ, ଟମାଟୋ, ଅଦା, ହଳଦୀ, ଲୁଣ, କଞ୍ଚା ଲଙ୍କା, ଗରମ ମସଲା।

ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ

ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିକୁ ପରିଷ୍କାର କରି ଧୋଇ ସାରିଲା ପରେ  ସେଥିରେ ପିଆଜ, କଞ୍ଚା ଲଙ୍କା, ରସୁଣ ମିସାଇ ବାଟି ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହି ବାଟଣରେ ଲୁଣ, ହଳଦୀ ଗୁଣ୍ଡ ମିଶାଇ ଛୋଟ ଛୋଟ କୋପ୍ତା କରି ତେଲରେ ଛାଣି ନିଅନ୍ତୁ। ଆଉ କିଛି ପିଆଜ, ଅଦା, ଲଙ୍କା, ଜିରାକୁ ବାଟି ନିଅନ୍ତୁ। ତା’ପରେ କଡ଼େଇରେ ତେଲ ପକାଇ ଗରମ କରନ୍ତୁ।

ତେଲ ଗରମ ହୋଇଗଲା ପରେ ପିଆଜ ଓ ଅଦା ବଟାକୁ ପକାନ୍ତୁ। ମସଲା ଅଳ୍ପ କଷି ହୋଇଯିବା ପରେ କଟା ଟମାଟୋ, ଲୁଣ ଓ ହଳଦୀ ପକାନ୍ତୁ। ମସଲା ଭଲ ଭାବେ କଷି ହୋଇଯିବା ପରେ ଝୋଳ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ। ପାଣି ଫୁଟି ଆସିଲେ କୋପ୍ତା ଓ ଗରମ ମସଲା ପକାଇ ତରକାରି ଓହ୍ଲାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲା ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି କୋପ୍ତା।

ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି କୋପ୍ତା! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି କୋପ୍ତା! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ chingudi

ପଢନ୍ତୁ; କଳମ୍ବ ଶାଗ ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ ଜାଣନ୍ତୁ?

Related posts

ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ପଣସ କଠା ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି !

ENO Beuro

ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଖାଆନ୍ତୁ ‘ଚକୋଲେଟ୍‌ ଆଇସକ୍ରିମ୍‌’

ENO Beuro

ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଗରମ ଗରମ ପନିର ମଞ୍ଚୁରିଆନ୍! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More