31 C
Bhubaneswar
October 26, 2020
EnewsOdia.Com
ରୋଷେଇ

ଆଜି ଘରେ ଆଳୁକୁ ନେଇ ବନାନ୍ତୁ କିଛି ହଟକେ, ‘ଗାର୍ଲିକ ପଟାଟୋ’

ଭାରତୀୟ ରୋଷେଇ ଘରେ ଆଳୁର ଏକ ବିଶେଷ ସ୍ଥାନ ରହିଛି । ଏହାକୁ ଆମେ ସାଧାରଣତଃ ତରକାରୀ, ଭଜା କିମ୍ବା ପକୋଡା ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଉ । ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଳୁରେ ତିଆରି ଏକ ସ୍ନାକ୍ସ ‘ଗାର୍ଲିକ ପଟାଟୋ’ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ରେସିପି ବିଷୟରେ । ଯାହାକୁ ଆପଣ ଘରେ ଅତି ସହଜରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ ଗାର୍ଲିକ ପଟାଟୋ ।

ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ

  • ଆଳୁ- ୪/୫ଟି
  • ରସୁଣ ପେଷ୍ଟ ୨ ଚାମଚ
  • ରିଫାଇନ ତେଲ ନଚେତ ଅଲିଭ ଅଏଲ
  • ସିଲଭର ଫଏଲ୍
  • ଗାର୍ଲିକ ବଟର
  • ଗୋଲମରିଚ ଗୁଣ୍ଡ – ଅଧା ଚାମଚ
  • ଧନିଆ ପତ୍ର
  • ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁସାରେ ଲୁଣ

ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରଣାଳୀ

ମାଇକ୍ରୋୱେଭକୁ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରିହିଟ କରି ରଖିଦିଅନ୍ତୁ । ଏହପରେ ଆଳୁରୁ ଚୋପା ଛଡାଇ ଏହାକୁ ଲମ୍ବା ଲମ୍ବା କରି କାଟିଦିଅନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଳୁରେ ଗୋଲମରିଚଗୁଣ୍ଡ, ଲୁଣ, ରସୁଣ ପେଷ୍ଟ, ଧନିଆ ପତ୍ର ଓ ଅଲିଭ ଅଏଲ ମିଶାଇ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ରଖିଦିଅନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ଭଲଭାବେ ଗୋଳାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ତାପରେ ଏକ ସିଲଭର ଫଏଲ୍ ନେଇ ତା ଭିତରେ କିଛି ରସୁଣ ପେଷ୍ଟ ୧ ଚାମଚ ଅଲିଭ ଅଏଲ ପକାଇ ଏହାକୁ ପ୍ୟାକ କରିଦିଅନ୍ତୁ । ତାପରେ ଏକ ବେକିଙ୍ଗ ଟ୍ରେ ନେଇ ସେଥିରେ ଗୋଟେ ପଟେ ପୂର୍ବରୁ ମ୍ୟାରିନେଟ କରି ରଖିଥିବା ଆଳୁ ଓ ପ୍ୟାକଡ଼ ରସୁଣ ରଖିଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଅଧଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିଝିବାକୁ ଛାଡ଼ିଦିଅନ୍ତୁ । ଯଦି ସମ୍ଭବ ତାହେଲେ ମଝିରେ ମଝିରେ ଏହାକୁ ଓଲଟାଉଥାନ୍ତୁ ଏବଂ ଅଧଘଣ୍ଟା ପରେ ଏହାକୁ ମାଇକ୍ରୋୱେଭ ଭିତରୁ ବାହାର କରିଦିଅନ୍ତୁ । ଏବେ ଏହା ଉପରେ ଗାର୍ଲିକ ବଟର ଢାଳି ଗରମ ଗରମ ସର୍ଭ କରନ୍ତୁ ପଟାଟୋ ଗାର୍ଲିକ ।

ପଢନ୍ତୁ: ଆଜି ହିଁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ‘ସାହି ମସ୍‌ରୁମ୍‌’

Related posts

ଘରେ ତିଆରି କରନ୍ତୁ ‘ପମ୍ପକିନ୍‌ ବ୍ରେଡ’

Ratnamani Maharana

ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ ‘କଦଳୀ ପତ୍ର ଚିକେନ୍‌’

Ratnamani Maharana

ଆଜି ହିଁ ଘରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ‘ସାହି ମସ୍‌ରୁମ୍‌’

Ratnamani Maharana

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More