News

ଲେଖା ହେଇଥିବା କିମ୍ବା ରଙ୍ଗ ଲାଗିଥିବା ନୋଟ୍‌କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ମନା କରିପାରିବ ନାହିଁ

ଲେଖା ହେଇଥିବା କିମ୍ବା ରଙ୍ଗ ଲାଗିଥିବା ନୋଟ୍‌କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ମନା କରିପାରିବ ନାହିଁ

ନୋଟ ଉପରେ କିଛି ଲେଖା ହୋଇଥିଲେ କିମ୍ବା ରଙ୍ଗ ଲାଗି ଯାଇଥିଲେ ସେହି ନୋଟ୍‌ ଅଚଳ ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ ସୂଚିତ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବେ ନୋଟ୍‌ରେ ଯଦି କିଛି ଲେଖାହୋଇଥାଏ ତାହେଲେ ସେହି ନୋଟ୍‌କୁ ନେବା ଲାଗି କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ ମନା କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ସୂଚନା ଅନୁଯାଇ ନୋଟ୍‌ରେ ଯଦି କିଛି ଲେଖାହୋଇଥାଏ ତେବେ ଏହି ନୋଟ୍‌କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ବଦଳାଇ ଦେବ ନାହିଁ। ଯେଉଁମାନେ ଏହି ନୋଟ୍‌ ନେଇଥିବେ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଖାତାରେ ସେହି ନୋଟ୍‌କୁ ଜମା କରିପାରିବେ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ ମେଳାରେ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆର୍ଥିକ ସାକ୍ଷରତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚାଲିଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଲୋକଙ୍କୁ ନୋଟ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନ କରାଯିବା ସହ ଡିଜିଟାଲ କାରବାରରେ ଯୋଡ଼ି ହେବା ଲାଗି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି। ପ୍ରଗତି ମଇଦାନ୍‌ର ହଲ-୧୮ରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏହି ଷ୍ଟଲ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଛି। ଅସଲି ଓ ନକଲି ନୋଟ୍‌କୁ କିଭଳି ଚିହ୍ନଟ କରିବ ସେ ନେଇ ଷ୍ଟଲରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି। ନୂଆକରି ଆସିଥିବା ୫୦୦, ୨୦୦୦ ଏବଂ ୨୦୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍‌ରେ ୧୭ଟି ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଥିବାବେଳେ ନୂଆ ୫୦ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍‌ରେ ୧୪ଟି ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ରହିଛି।

ପଢନ୍ତୁ, ଆଗାମୀ ସିନେମାରେ ଏକ ଦମ୍‌ଦାର୍‌ ଭୂମିକାରେ ନଜର ଆସିବେ ଅଭିନେତା ମନୋଜ ମିଶ୍ର

Related posts

କୋର୍ଟରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କଲେ ଲାଲୁ ପ୍ରସାଦ ଯାଦବ

ENO Beuro

ମାସୁଦକୁ ବିଶ୍ଵ ଆତଙ୍କୀ ଘୋଷଣା ପ୍ରସଙ୍ଗ: ଚୀନକୁ ୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ଦେଲା ଜାତିସଂଘ

Ratnamani Moharana

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର କୋହ୍ଲାପୁରସ୍ଥିତ ଶିବାଜୀ ପୋଲ ଉପରେ ବସ୍‌ ଦୁର୍ଘଟଣା ! ୧୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ , ୩ ଗୁରୁତର

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment