News

ସାବରୀମାଳାରେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରବେଶର ପ୍ରତିବାଦ: କେରଳରେ ପୋଡାଜଳା,ଛୁରାମାଡ

temple

ଜଣେ ମୃତ, ୩ ବିଜେପି କର୍ମୀଙ୍କୁ ଛୁରାମାଡ

କେରଳରେ ତେଜିଲା ସବରିମାଳା ବିବାଦ। ପରମ୍ପରା ଭଙ୍ଗକରି ମନ୍ଦିରର ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ପ୍ରତିବାଦରେ ରାଜ୍ୟ ପଡୁଛି ଉଠୁଛି। ରାଜ୍ୟବ୍ୟାପୀ ବ୍ୟାପକ ହିଂସାବେଳେ ଆଉ ଜଣେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ମହିଳା ଶଶିକଳା ଓ ତାଙ୍କ ସ୍ବାମୀ ୧୮ଟି ପାହାଡ ଡେଇଁ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରବେଶ କରିଛନ୍ତି। ଗତକାଲି ମନ୍ଦିର ବନ୍ଦ ହେବାର ଠିକ୍ ପୂର୍ବରୁ ରାତି ୧୦.୫୫ରେ ସେ ଆୟପ୍ପାଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିଥିବା କୁହାଯାଇଛି।

temple

ମନ୍ଦିରରେ ୫୦ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସର ୨ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରବେଶକୁ ନେଇ ଏହି ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି। ପରମ୍ପରା ରକ୍ଷା ନାଁରେ ସାବରିମାଳା କର୍ମ ସମିତି ପକ୍ଷରୁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ବନ୍ଦ ପାଳନ ହୋଇଛି । ବିଜେପି ସମର୍ଥନରେ ସମିତିର ସମର୍ଥକମାନେ ପିକେଟିଂ କରି ଦୋକାନ ବଜାର ବନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି ।

ସୋସିଆଲ ଡେମୋକ୍ରେଟିକ୍‌ ପାର୍ଟି ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର କର୍ମକର୍ତ୍ତା ସହିତ ଝଗଡ଼ାରେ ଭାରତୀୟ ଜନାତ ପାର୍ଟିର ୩ ଜଣ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଛୁରୀରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଦର୍ଶନ ସମୟରେ ୫୫ ବର୍ଷିୟ ଚନ୍ଦନ ଉନ୍ନୀଥନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ହିଂସା ଆହୁରି ବ୍ୟାପିଥିଲା । ମୃତ ଚନ୍ଦନ ଥିଲେ ଶାବରୀମାଲା କର୍ମା ସମିତିର କର୍ମକର୍ତ୍ତା । ସିପିଏମ୍‌ କର୍ମକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ପଥରମାଡ଼ରେ ଚନ୍ଦନ ଆହତ ହେବା ପରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ । ପରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ପୋଷ୍ଟମର୍ଟମ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ, ହିଂସାରେ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ଚନ୍ଦନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ।

ପଢନ୍ତୁ;  ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ସେଓ ଜିଲାପି ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତ ପ୍ରଣାଳୀ

Related posts

ମହିଳାଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ,ପୁଣି ଗିରଫ ହେଲେ ଶୁଭଙ୍କର

ENO Beuro

ଇଦ୍‌ ଅବସରରେ ନମାଜ ପଢ଼ୁଥିବା ବେଳେ ଚଢ଼ିଗଲା କାର୍‌

Ratnamani Moharana

Odisha CM Naveen Patnaik Flags Off 2nd Biju Patnaik Himalayan Expedition Programme

ENO Beuro

Leave a Comment