• Home
  • News
  • ଆଜି ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ସର୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ
News

ଆଜି ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ସର୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ

ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ସର୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲ ଯାହାଙ୍କୁ ଲୌହ ମାନବର ଆଖ୍ୟା ଦିଆଯାଇଥିଲା , ଆଜି ସେ ପୁଣ୍ୟାତ୍ମାଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ଦିବସ । ଆଜି ସେହି ବୀର ପୁରୁଷଙ୍କ ଉଦେସ୍ୟରେ କୋଟି କୋଟି ପ୍ରଣାମ ।

ସେ ୧୮୭୫ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର ୩୧ ତାରିଖରେ ଗୁଜୁରାଟର ନଡିୟାଦ ଠାରେ ଏକ କୃଷକ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେ ପିତା ମାତାଙ୍କର ୪ର୍ଥ ସନ୍ତାନ ଥିଲେ । ସେ ଏଠାରେ ପ୍ରାଥମିକ ପାଠ ଶେଷ କରି ଲଣ୍ଡନ ଯାଇଥିଲେ ବାରିଷ୍ଟର ପଢିବା ପାଇଁ । ସେଠାରୁ ଫେରି ସେ ଅହମଦାବାଦରେ ଓକିଲାତି କରୁଥିଲେ । ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରେରଣା ପାଇ ସେ ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଥିଲେ । ସେ ସ୍ଵାଧୀନ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଉପ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀର ଆସନ ଅଳଙ୍କୃତ କରିଥିଲେ । ସ୍ଵାଧୀନତା ପରେ ବିଚ୍ଛିର୍ଣ୍ଣ ଭାରତ ଭୂମିକୁ ଏକତ୍ରିକରଣ କରିବାରେ ତାଙ୍କର ଭୂମିକା ମୁଖ୍ୟ ଥିଲା , ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଭାରତର ବିସ୍ମୟ ପୁରୁଷ ଓ ଲୌହ ପୁରୁଷର ଆଖ୍ୟା ଦିଆଯାଇଥିଲା

ସର୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ସମ୍ମାନରେ

  • ଅହମଦାବାଦର ଏୟାରପୋର୍ଟକୁ ତାଙ୍କ ନାମରେ ନମିତା କରଯାଇଥିଲା, “ସର୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏୟାରପୋର୍ଟ”
  • ଗୁଜୁରାଟ ବିଦ୍ୟାନଗରରେ “ସର୍ଦାର ପଟେଲ ବିଦ୍ୟାଳୟମ”
  • ୧୯୯୧ ମସିହାରେ ମରଣାନ୍ତକ ଭାରତ ରତ୍ନ ପୁରସ୍କାର

ବୀର ପୁରୁଷଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି:

ଆଜି ସେହି ବୀର ପୁରୁଷଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ମେଜର ଧ୍ୟାନଚାନ୍ଦ ନ୍ୟାସନାଲ ଷ୍ଟଡିୟମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ‘ରନ୍ ଫର ୟୁନିଟି’ ଅଭିଯାନକୁ ପତାକା ଦେଖାଇ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରାୟ ୨୦ ହଜାର ଲୋକ ଅଂଶ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହିତ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ, କ୍ରୀଡ଼ା ରାଜ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂହ ରାଠୋର ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ।

ଏହି ରନ ଫର ୟୁନିଟି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ ପିଭି ସିନ୍ଧୁ, ମିତାଲି ରାଜ, ଦୀପା କର୍ମକାରଙ୍କ ସହିତ ବହୁ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

ଆଜି ଏହି ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ, ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭେଙ୍କେୟା ନାଇଡ଼ୁ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସହିତ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳର ବହୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ୱର୍ଗତ ପଟେଲଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଜଣାଇଛନ୍ତି ।

ଆଜି ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ, ବୀର ସର୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ  ଆଜି ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀ ସର୍ଦାର ବଲ୍ଲଭ ଭାଇ ପଟେଲଙ୍କ ଜୟନ୍ତୀ

ପଢନ୍ତୁ, ଯାଣନ୍ତୁ , କଠିନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଖୁସିରେ ରହିବାର ୧୦ଟି ଅକାଟ୍ୟ ଉପାୟ

Related posts

ଟ୍ୱିନସିଟିରେ ନୂଆ ପୁଲିସ କମିଶନର ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ନେଲେ ସତ୍ୟଜିତ୍ ମହାନ୍ତି

Krishna Kumar Manoj

ଭାରତର ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ବିଜୟ : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ୧୨୪ ରନରେ ଭାରତ ବିଜୟୀ

Krishna Kumar Manoj

ସର୍ବବୃହତ୍ ‘ଲିନେନ କ୍ଲବ’ ପୋଷାକ ସାମଗ୍ରୀ ଏବେ କଟକ ସହରରେ!

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More