30.1 C
Bhubaneswar
October 22, 2021
EnewsOdia.Com
ଦେଶ ବିଦେଶ ନ୍ୟୁଜ୍

ଚୀନରେ ଏସଏଆରଏସ ଭାଇରସ ଆତଙ୍କ, ଭାରତ ପାଇଁ ସତର୍କ ଘଣ୍ଟି

ଚୀନରେ ପୁଣିଥରେ ସିଭିୟର ଆକ୍ୟୁଟ୍ ରେସ୍ପୋରେଟରୀ ସିଣ୍ଡ୍ରମ୍ (ଏସଏଆରଏସ) ଭାଇରସ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଛି। ଏହି ଏସଏଆରଏସ ଭାଇରସ ପ୍ରକୋପରେ ୪ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏହାକୁ ନେଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜିଙ୍ଗପିଙ୍ଗ୍ ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଭାଇରସକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଓ୍ୱାର୍ଲଡ ହେଲଥ୍ ଅରଗାନାଇଜେସନ (ଡବ୍ଲ୍ୟୁଏଚଓ)ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏସଏଆରଏସ ପାଇଁ ନିଃଶ୍ୱାସ ଓ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଭାଇରାସର ସି-ଫୁଡ ସହିତ ସଂଯୋଗ ରହିଛି। ଓଟ, ବିଲେଇ, ବାଦୁଡି ସହିତ କିଛି ପଶୁଙ୍କ ଶରୀରରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଭାଇରସ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ।

ଚୀନର ରାଜଧାନୀ ବେଜିଂ ସମେତ ଅନେକ ସହରରେ ଏହି ଏସଏଆରଏସ ଭାଇରାସ ବ୍ୟାପିଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଯାବତ ୨୨୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ଭାଇରାସ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।  ଚୀନରେ ଏହି ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିବା ପରେ ଭାରତରେ ଆଲର୍ଟ ଜାରି କରାଯାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଜାନୁଆରୀ ୨୪ରୁ ଚୀନରେ ନୂଆ ବର୍ଷ ଉତ୍ସବ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ଏହି ଅବସରରେ ଅନେକ ଲୋକ ବିଦେଶରୁ ଆସନ୍ତି ଏବଂ ଚୀନର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଭ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ବିଦେଶକୁ ଯାଆନ୍ତି। ଯାହାକି ଏବେ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି।

ପଢନ୍ତୁ: ସରକାରୀ ଚାକିରି ଆବେଦନ ପାଇଁ ଆଉ ଦରକାର ପଡ଼ିବନି ଜାତି, ଆବାସିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର

Related posts

ରାକେଶ ଶର୍ମାଙ୍କ ବାଇଓପିକରେ ନଜର ଆସିବେ ଅମିର

Ratnamani Maharana

ଜୁଲାଇ ୧୯ରୁ ଲକଡାଉନ ମୁକ୍ତ ହେବ ଇଂଲଣ୍ଡ

Ratnamani Maharana

OYO ରୁମ୍‌ ଫାଉଣ୍ଡର ରିତେଶ ଅଗ୍ରଓ୍ବାଲଙ୍କ ନାଁରେ ଠକେଇ ମାମଲା

Ratnamani Maharana

2 comments

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More