• Home
  • News
  • ଭାରତୀୟ ଯୋଗକୁ ମିଳିଲା କ୍ରୀଡ଼ାର ମାନ୍ୟତା, ସମ୍ମାନ ଦେଲା ଇସଲାମିକ ଦେଶ ସାଉଦି ଆରବ
News

ଭାରତୀୟ ଯୋଗକୁ ମିଳିଲା କ୍ରୀଡ଼ାର ମାନ୍ୟତା, ସମ୍ମାନ ଦେଲା ଇସଲାମିକ ଦେଶ ସାଉଦି ଆରବ

ଭାରତୀୟ ଯୋଗକୁ କ୍ରୀଡ଼ାର ମାନ୍ୟତା ଦେଲା ଇସଲାମିକ ଦେଶ ସାଉଦି ଆରବ । ସାଉଦି ଆରବର ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଶିଳ୍ପ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଖେଳ ଭାବେ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଯୋଗ ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ୱାରା ନିୟମ ମୁତାବକ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ପଂଜୀକରଣ କରାଇ ଯୋଗ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲି ପାରିବେ ଓ ସେଠାରେ ଯୋଗ ଶିକ୍ଷା ଦିଆଯାଇ ପାରିବ।

ଯୋଗ ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହୁଥିବାରୁ ଏହାକୁ କୌଣସି ଧର୍ମରେ ସଙ୍କୁଚିତ ନ କରିବାକୁ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ମୁସଲିମ୍ ନେତା । ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅନେକ ରାଷ୍ଟ୍ର ଭାରତୀୟ ଯୋଗବିଦ୍ୟାକୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଅନୁମତି ଦେଇସାରିଛନ୍ତି ।

ସବୁଠୁ ବଡ଼ କଥା ହେଉଛି ନୋଫ ମାରଓ୍ଵାଇ ନାମକ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ସାଉଦି ଆରବରେ ପ୍ରଥମ ଯୋଗ ପ୍ରଶିକ୍ଷକର ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଛି।  ଯୋଗକୁ ଖେଳ ଭାବେ ସାଉଦି ଆରବରେ ମାନ୍ୟତା ଦେବାର ଶ୍ରେୟ ମଧ୍ୟ ନୋଫଙ୍କୁ ହିଁ ଯାଇଥାଏ ।  ନୋଫ ଏହାକୁ ନେଇ ଦୀର୍ଘ ଦିନରୁ  ଅଭିଯାନ ଚଳାଇ ଆସୁଥିଲେ। ଆରବ ଯୋଗ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ସଂସ୍ଥାପକ ନୋଫଙ୍କ କହିବା କଥା ଯୋଗ ଓ ଧର୍ମ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ୨୦୧୪ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୭ରେ ସଂଯୁକ୍ତ ରାଷ୍ଟ୍ର ମହାସଭାରେ ଯୋଗକୁ ବିଶ୍ଵ ସ୍ତରରେ ମାନ୍ୟତା ମିଳିଥିଲା ଏବଂ ଜୁନ ୨୧ରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଷ ସାରା ବିଶ୍ଵରେ ଯୋଗ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି।

ଭାରତୀୟ ଯୋଗକୁ ମିଳିଲା କ୍ରୀଡ଼ାର ମାନ୍ୟତା,  ସମ୍ମାନ ଦେଲା ଇସଲାମିକ ଦେଶ ସାଉଦି ଆରବ  ଭାରତୀୟ ଯୋଗକୁ ମିଳିଲା କ୍ରୀଡ଼ାର ମାନ୍ୟତା,  ସମ୍ମାନ ଦେଲା ଇସଲାମିକ ଦେଶ ସାଉଦି ଆରବ

ପଢନ୍ତୁ, ୧୬ ନଭେମ୍ବର, ଗୁରୁବାର – ରାଶିଫଳ

Related posts

ଏମ୍‌.ଏସ୍‌.ଲ’ କଲେଜର ବାର୍ଷିକ ଉତ୍ସବ:‘ଇତିହାସକୁ ନ ବଦଳାଇ ନୂଆ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଉ’

Krishna Kumar Manoj

ଏବେ ମାତ୍ର ୩ ଦିନରେ ମିଳିବ ତତ୍କାଳ ପାସପୋର୍ଟ

Krishna Kumar Manoj

ମହମ୍ମଦ ସାମିଙ୍କ ଦୁର୍ଘଟଣା ପରେ ଶାନ୍ତ ପଡିଲେ ହସିନ୍ ଜହାଁ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More