News

ଏସସି/ଏସଟି ଆକ୍ଟ: ରହିତାଦେଶ ଦେବାକୁ ମନା କଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଝଟକା

ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ଏବଂ ଜନଜାତି (ଏସ୍‌ସି/ଏସ୍‌ଟି) ଅତ୍ୟାଚାର ନିରୋଧ ଆଇନ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ନିଜର ସଦ୍ୟ ରାୟ ଉପରେ ରହିତାଦେଶ ଦେବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗତକାଲି ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ୨ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନିଜ ନିଜ ମତାମତ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ସମସ୍ତ ପକ୍ଷମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।ଆସନ୍ତା ୧୦ ଦିନ ପରେ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହେବ ବୋଲି ଅଦାଲତ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି।

ଜଷ୍ଟିସ ଏକେ ଗୋଏଲ ଓ ଜଷ୍ଟିସ ୟୁ ୟୁ ଲଳିତଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କୁ କଟାକ୍ଷ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେଉଁ ଲୋକେ ସଡ଼କରେ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ଆମର ପୁରା ରାୟକୁ ପଢ଼ି ନାହାନ୍ତି। ଆମକୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତାର ରହିଛି, ଯେଉଁମାନେ ଜେଲରେ ବନ୍ଦ ଅଛନ୍ତି। ଏସସି-ଏସଟି ଆକ୍ଟ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଏପ୍ରିଲ ୨ରେ ଦଳିତ ସଂଗଠନଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଆହୂତ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଆନ୍ଦୋଳନ ସମୟରେ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ବ୍ୟାପକ ହିଂସା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏହି ହିଂସାତ୍ମକ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଜାଗାରୁ ୧୨ ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନୀ ଘଟିଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଏହି ସଂଶୋଧନ ପ୍ରସ୍ତାବ ନେଇ ସୋମବାର ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଦଳିତ ସଂଗଠନ ଗୁଡିକ ପକ୍ଷରୁ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାଦ୍ୱାରା ୧୦ରୁ ଅଧିକ ରାଜ୍ୟରେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସହିତ ସାଧାରଣ ଜୀବନଯାତ୍ରା ବ୍ୟାହତ ହୋଇଥିଲା। ବନ୍ଦବେଳେ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ଯୋଗୁ ୧୪ଜଣ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

 

ପଢନ୍ତୁ; କେଶ ଝଡିବା ଓ ରୂପି ହେବା ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ଡାଳିମ୍ବ ଚୋପା! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଚୋପାରେ ଥିବା ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ସମ୍ପର୍କରେ?

Related posts

ସ୍କୁଲ୍‌ ପରିସରରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ସିବିଏସଇ ପକ୍ଷରୁ କଡା ବ୍ୟବସ୍ଥା

ENO Beuro

୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ମହାନଦୀ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ !

ENO Beuro

ହାତ, ଗୋଡ ହଲାଉଛି ବଳିଆ, ୪-୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆଇସିୟୁରୁ ବାହାରିବ

ENO Beuro

Leave a Comment