News

ସ୍ୱଚ୍ଛ ମିଶନରେ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଲେ ଜାପାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସିଞ୍ଜୋ ଆବେ

japan

ଜାପାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସିଞ୍ଜୋ ଆବେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ମିଶନରେ ସହଯୋଗ କରିବା ଲାଗି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏକ ଲିଖିତ ବାର୍ତ୍ତାରେ ଶ୍ରୀ ଆବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ମିଶନ ପଦକ୍ଷେପକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ଲାଗି ଭାରତ ସହିତ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଜାପାନ ଚାହୁଁଛି ।

ଶ୍ରୀ ଆବେ ଏସିଆରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ସମାଜର ପରିକଳ୍ପନାକୁ ସାକାର କରିବା ପ୍ରତି ଜାପାନର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀର ସଫଳତା ଲାଗି ଭାରତକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଥିଲେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବେ ନିଜ ବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଛନ୍ତି, “ସ୍ୱଚ୍ଛ ଜଳ ଏବଂ ପରିମଳ ସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆଣିବା ବିଶ୍ୱ ସମ୍ମୁଖରେ ଏକ ସହଭାଗୀ ଆହ୍ୱାନ । ଆମେ ଆଶା କରୁଛି ଯେ ଏହି ସମ୍ମିଳନୀରେ ସକ୍ରିୟ ବିଚାର-ବିମର୍ଶ ଜରିଆରେ ଏହି ଆହ୍ୱାନ ସହ ମୁକାବିଲା କରିବା ପ୍ରୟାସରେ ଆହୁରି ଅଗ୍ରଗତି ହାସଲ ହୋଇପାରିବ ।

japan

ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ସମ୍ମିଳନୀ (ଏମଜିଆଇଏସସି) ଚାରି ଦିନର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ଥିଲା, ଏଥିରେ ସାରା ବିଶ୍ୱର ସ୍ୱଚ୍ଛତା ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଡବ୍ଲୁଏଏସଏଚ (ଜଳ, ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଜ୍ଞାନ)ର ଅନ୍ୟ ନେତୃବୃନ୍ଦ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ । ସମ୍ମିଳନୀରେ ଜାତୀୟ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରର ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ । ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏହାର ଉଦଘାଟନ କରିଥିବା ବେଳେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏଥିରେ ଉଦବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ । ଅକ୍ଟୋବର 02, 2018 ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଦିନ ସମ୍ମିଳନୀ ଉଦଯାପିତ ହୋଇଥିଲା, ଏହି ଦିନଟିକୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଭାରତ ଦିବସ ରୂପରେ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ମହାସଚିବ ଆଣ୍ଟୋନିଓ ଗୁଟେରସ ସମାପନ ସମାରୋହରେ ଉଦବୋଧନ ଦେଇଥିଲେ।

ପଢନ୍ତୁ; ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଡିପ୍ରେସନର ଶାରୀରିକ ଲକ୍ଷଣ

Related posts

ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆର୍ଥିକ ଅନୁଦାନ ବନ୍ଦ କଲା ଆମେରିକା

ENO Beuro

ଧମକପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିଠିରୁ ଦିଗ ବଦଳାଇଲା ଜେଟ ଏୟାରୱେଜର ୯ଡବ୍ଲ୍ୟୁ୩୩ ବିମାନ

ENO Beuro

ବାର୍ଡ ଫ୍ଲୁ ପ୍ରଭାବରେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାମ, କୁକୁଡା ମରା ସଂଖ୍ୟା ୧୨ ହଜାର ଟପିଲା

ENO Beuro

Leave a Comment