VASTU

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଶିବ ପୂଜାରେ ବେଲ ପତ୍ର କଣ ପାଁଇ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥାଏ? ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବେଲ ପତ୍ରର ମହତ୍ୱ ସମ୍ପର୍କରେ !

ଶିବ ପୂଜା ଓ ବେଲ ପତ୍ରର ସମ୍ବନ୍ଧ ବହୁତ ଗଭୀର ଅଟେ । ଶିବପୁରାଣରେ ବେଲଗଛକୁ ସାକ୍ଷାତ ଶିବଙ୍କର ସ୍ୱରୂପ କୁହାଯାଇଛି। ଯେତେବେଳେ ବି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ବିଶେଷ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ ତ ସେହି ସମୟରେ ବେଲ ପତ୍ର ନିହାତି ଦରକାର ରହିଥାଏ। କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଶିବ ପୂଜା ରେ ବେଲ ପତ୍ର କଣ ପାଁଇ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥାଏ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବେଲ ପତ୍ରର ମହତ୍ୱ ବିଷୟରେ-

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଅନୁସାରେ ସୋମବାର ଦିନ ଶିବ ଶକ୍ତିଙ୍କର ବିଶେଷ ଦିନ ହେଇଥାଏ ତେଣୁ ଏହି ସୋମବାର ଦିନ ହିଁ ଶିବଙ୍କର ବେଲ ପତ୍ରରେ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ।

ଶିବ ପୂଜାରେ ବେଲ ପତ୍ର ଅର୍ପଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମନୁଷ୍ୟ ର ସବୁ ପାପ ନାଶ ହେଇଥାଏ ଏବଂ ଖାସ କରିକି ସୋମବାର ଦିନ ହିଁ ଏହି ବେଲ ପତ୍ରକୁ ଶିବଙ୍କ ପାଖରେ ଅର୍ପଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବିଶେଷ ଶୁଭ ଫଳ ମିଳିଥାଏ। ଏବଂ ମହାପ୍ରଭୁ ଶିବ ପ୍ରଶନ ହୋଇଥାନ୍ତି।

ସନ୍ଧ୍ୟାସମୟରେ ବେଲଗଛ ପାଖରେ ଦୀପ ଜଳେଇବା ଦ୍ଵାରା ଶିବଙ୍କ କୃପା ସବୁବେଳ ପାଇଁ ରହିଥାଏ। ଏବଂ ପାପ କର୍ମରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ।

ଆଉ ହଁ ଏକଥା ବି ମାନେ ରଖନ୍ତୁ , ଏହି ତିନି ଗୋଟି ତିଥିରେ ଭୁଲରେ ବି ବେଲ ପତ୍ର ତୋଳନ୍ତୁ ନାହିଁ-

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଚତୁର୍ଥୀ , ନବମୀ , ଚତୁର୍ଦଶୀ , ଅମାବାସ୍ୟା , ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଏବଂ ସୋମବାର ଦିନ ବେଲ ପତ୍ର ତୋଳିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ବେଲ ପତ୍ର ନ ଥିଲେ ଏହି ସମୟରେ ଆପଣ ପୁରୁଣା ବେଲ ପତ୍ରକୁ ଜଳରେ ଧୋଇ ପବିତ୍ର କରି ପୁଣି ପୂଜାରେ ଲଗାଇପାରିବେ।

ପଢନ୍ତୁ;

ଫଳ ଚୋପାରେ ରହିଛି ଅନେକ ଉପକାରୀ ଗୁଣ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ

Related posts

ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଏହି ଦିଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ମିଳିବ ଭଗବାନଙ୍କ ଆର୍ଶୀବାଦ!

ENO Beuro

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ? ଘରେ ଥିବା ସୁନା ବିକିବା କାହିିଁକି ଅଶୁଭ ହୋଇଥାଏ ?

ENO Beuro

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଘରୁ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଦୂରେଇବା ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More