ହୃଦଘାତ ଆସିବା ପୂର୍ବର ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ କ’ଣ ?

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ହୃଦଘାତ କେତେବେଳେ ବି ଆସିପାରେ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ହୃଦଘାତ ହେବାର ସଂକେତ ମାସେ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥାଏ ।ହୃଦଘାତ ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ଛାତିରେ ନୁହେଁ ହାତ, ଗୋଡ଼, ଦାନ୍ତ ଓ ଶିର ବିନ୍ଧା ହେବାର ଲକ୍ଷଣମାନ ରୋଗୀଠାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଏଭଳି କିଛି ସମସ୍ୟା ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।

ଜାଣନ୍ତୁ ହୃଦଘାତର ପୂର୍ବରୁ ଲକ୍ଷଣ :-

  • ଲଗାତାର ଭାବେ କାନ୍ଧ ବା ଅଣ୍ଟା ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଥିଲେ ସାବଧାନ ହୋଇଯାନ୍ତୁ । ହୃଦଘାତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଏହା ଅନ୍ୟତମ ।
  • ଲଗାତାର ଭାବେ ବାନ୍ତି ଓ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବା ହୃଦଘାତର ପୂର୍ବ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ତେଣୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ କରି ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ଅପଣାନ୍ତୁ।
  • ଖାଦ୍ୟ ହଜମ ନହେବା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ଅନେକ ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି । ଦୀର୍ଘଦିନ ଧରି ଖାଦ୍ୟ ହଜମ ନହେବା ହୃଦଘାତର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ ।
  • ନିଃଶ୍ଵାସ ନେବାରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ କରିବା କିମ୍ବା ଆବଶ୍ୟକ ନିଃଶ୍ଵାସ ନେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାର କମି ଅନୁଭବ କରୁଥିଲେ ହୃଦଘାତର ସଂକେତ ହୋଇଥାଏ ।
  • ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଲଗାତାର ଭାବେ ପୋଡ଼ାଜଳା ହେଉଛି । ତେବେ ସାବଧାନ ହୋଇଯାନ୍ତୁ । ନଚେତ୍ ଏହା ଘାତକ ହୋଇପାରେ ।
  • ଶରୀରରୁ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଅଧିକ ଝାଳ ବୋହିବା ହୃଦଘାତର ପୂର୍ବ ଲକ୍ଷଣ ବୋଲି ଡାକ୍ତରମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗ ଖାଇବାକୁ ଯେତିକି ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ, ଶରୀର ପାଇଁ ସେତିକି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରଦ ! ଜାଣନ୍ତୁ ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗର ଉପକାରିତା

ଲଗାତାର ଭାବେ ବାନ୍ତି ଓ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବା ହୃଦଘାତର ପୂର୍ବ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ - 90%

90%

ନିଃଶ୍ଵାସ ନେବାରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ କରିବା କିମ୍ବା ଆବଶ୍ୟକ ନିଃଶ୍ଵାସ ନେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାର କମି ଅନୁଭବ କରୁଥିଲେ ହୃଦଘାତର ସଂକେତ ହୋଇଥାଏ - 88%

88%
89%

Very Good!

ହୃଦଘାତ ଆସିବା ପୂର୍ବର ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ କ'ଣ ?

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ହୃଦଘାତ କେତେବେଳେ ବି ଆସିପାରେ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ହୃଦଘାତ ହେବାର ସଂକେତ ମାସେ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥାଏ ।ହୃଦଘାତ ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ଛାତିରେ ନୁହେଁ ହାତ, ଗୋଡ଼, ଦାନ୍ତ ଓ ଶିର ବିନ୍ଧା ହେବାର ଲକ୍ଷଣମାନ ରୋଗୀଠାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଏଭଳି କିଛି ସମସ୍ୟା ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଛି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ।

No Votes Yet

You're not rated yet