• Home
  • LIFESTYLE
  • ଆପଣ ଚିନି ଖାଉଛନ୍ତି କି ? ଚିନି ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରତି କେତେ କ୍ଷତିକାରକ ଜାଣନ୍ତୁ
LIFESTYLE

ଆପଣ ଚିନି ଖାଉଛନ୍ତି କି ? ଚିନି ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରତି କେତେ କ୍ଷତିକାରକ ଜାଣନ୍ତୁ

‘ଚିନି’ ଏକ ଏଭଳି ପଦାର୍ଥ ଯାହା ପାଟିକୁ ଲାଗିଥାଏ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ । ମାତ୍ର ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ କି ଚିନିକୁ ମାତ୍ରାଧିକ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ । ଯାହା ଶରୀରର ଅନେକ ପ୍ରକାରର କ୍ଷତି ଘଟାଇଥାଏ ।

ଚିନି ଦେହ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ

ଯଦି ଆପଣ ଦିନ ସାରା ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଏହା ଏହି କଥାର ସଙ୍କେତ ଦିଏ କି ଆପଣ ଅତିମାତ୍ରାରେ ଚିନି ଖାଉଛନ୍ତି । ମିଠା ଜିନିଷରୁ ମିଳୁଥିବା ଶକ୍ତି ବହୁତ କମ୍ ସମୟ ପାଇଁ ଶରୀରରେ କାମ କରିଥାଏ । ଆଉ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରକୁ ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ ମଧ୍ୟ କରିଦେଇଥାଏ ।

ଅଧିକ ଥର ବିଭିନ୍ନ ରୋଗ ବା ଜ୍ୱରରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେବା ଏଭଳି କଥାର ସଙ୍କେତ ଦେଇଥାଏ କି ଚିନି ଖାଇବାର ମାତ୍ରାକୁ ଟିକେ କମାଇବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ଶରୀରର ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ ବା ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷମତାର ମାତ୍ରାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ସହ ଶରୀରରେ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗକାରୀ ଶକ୍ତିକୁ ଆମନ୍ତ୍ରିତ କରିଥାଏ ।

ଚିନିରେ ସାଧାରଣତଃ ଫାଇବର ଏବଂ ପ୍ରୋଟିନ ନଥାଏ ।ଏଥିରେ  କେବଳ କ୍ୟାଲୋରିଜ୍ ରହିଥାଏ । ଯାହା କାରଣରୁ ଏହା ଶରୀର ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଇନସୁଲିନର ସନ୍ତୁଳନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ତେବେ ଇନସୁଲିନ ଏକ ପ୍ରକାରର ହର୍ମୋନ ଅଟେ ଯାହା ଶରୀରର ଓଜନ ବଢାଇବାରେ ଦାୟୀ ହୋଇଥାଏ ।

ଚିନି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ଏହା ସହ ଚର୍ମ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ଆଲର୍ଜି, ଏକଜିମା, ଜଳାପୋଡା ଏବଂ ଶୁଷ୍କତା ଆଦି ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଦେଇଥାଏ । ତେବେ ଏହି ପ୍ରରିପେକ୍ଷୀରେ ଚିନି ସେବନର ମାତ୍ରା କମ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ଯଦି ଆପଣ ଚିନି ଖାଆନ୍ତି ତେବେ ସୁଗାରର ସ୍ତର ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଖରାପ ବ୍ଲଡ ସୁଗାର କାରଣରୁ କାଗ୍ନିଶନ ହେବାର ବିପଦ ରହିଥାଏ । ଏହା ଶରୀର ଉପରେ ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।
ଆପଣ ଚିନି ଖାଉଛନ୍ତି କି ? ଚିନି ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରତି କେତେ କ୍ଷତିକାରକ ଜାଣନ୍ତୁ sugar
ପଢନ୍ତୁ ;

ବଲିଉଡ୍‌ରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିବେ କ୍ୟାଟ୍ରିନାଙ୍କ ଭଉଣୀ ଇସାବେଲ୍‌

Related posts

ଓଜନ କମିବା ପାଇଁ ରାତିରେ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ

Krishna Kumar Manoj

ପାରାଲିସିସ ରୋଗରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

Krishna Kumar Manoj

ତକିଆରେ ମୁଣ୍ଡ ନ ରଖି ଶୋଇବା ଦ୍ଵାରା ମିଳିଥାଏ ଅନେକ ଫାଇଦା ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଫାଇଦା ସମ୍ପର୍କରେ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More