ଧୂମ୍ରପାନ ଭଳି ମାରାତ୍ମକ କୁଅଭ୍ୟାସରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ କିଛି ଉପାୟ ଜାଣନ୍ତୁ

ଧୂମ୍ରପାନ ଭଳି ମାରାତ୍ମକ କୁଅଭ୍ୟାସରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ କିଛି ଉପାୟ ଜାଣନ୍ତୁ

ଧୂମ୍ରପାନ  ଏକ ନିଶା । ଥରେ ଏହାର ବଶବର୍ତୀ ହେଲେ ମୁକୁଳିବା ବଡ କଷ୍ଟ । ବହୁତ ଲୋକ ମାଦକ ଦ୍ରବ୍ୟ ଅଭ୍ୟାସକୁ ଛାଡିପାରନ୍ତିନି । କିନ୍ତୁ ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ଛାଡିବା ଅସମ୍ଭବ ମଧ୍ୟ ନୁହଁ । କୌଣସି ଜିନିଷ ଅସମ୍ଭବ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ସଠିକ ଭାବରେ ତାହାକୁ କରିବା ଉଚିତ । ଧୂମ୍ରପାନ ଭଳି ମାରାତ୍ମକ କୁଅଭ୍ୟାସରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପାୟ ଜାଣନ୍ତୁ ।

ଅଦା- ଅଦାର ଛୋଟ ଛୋଟ କାଟି ସେଥିରେ କିଛି କଳାଲୁଣ ଓ କିଛି ଲେମ୍ବୁ ମିଶାଇ ଖରାରେ ଶୁଖାଇ ନିଅନ୍ତୁ । ଯେତେବେଳେ ବି ସିଗାରେଟ ପିଇବାର ଇଚ୍ଛା ହେବ ସେଥିରୁ କିଛି ମୁହଁରେ ପକାନ୍ତୁ ।

ଅଁଳା- ଅଦା ପରି ଅଁଳା ମଧ୍ୟ ଧୂମ୍ରପାନ ପରି କୁଅଭ୍ୟାସରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଦୂରେଇ ରଖିବ । ଏଥିପାଇଁ ଅଁଳାକୁ ଛୋଟ ଛୋଟ କାଟି ଲୁଣ ମିଶାଇ ଶୁଖାଇ ନିଅନ୍ତୁ, ଏଥିରେ ମହଜୁଦ ଭିଟାମିନ ନିକୋଟିନ ପାଇଁ ଇଚ୍ଛାକୁ ମାରିବ ।

ମହୁ- କେବଳ ଧୂମ୍ରପାନକୁ ନୁହଁ ଅନ୍ୟ ପ୍ରକାର ମାଦକ ଦ୍ରବ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପାଇଁ ମହୁ ବହୁତ ଉପାକାରୀ ସାବସ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ମହୁରେ ଭିଟାମିନ, ଏନଜାଇମ ଓ ପ୍ରୋଟିନ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ଥାଏ । ଯାହା ଧୂମ୍ର ପାନ କରିବାର ଇଚ୍ଛାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହଯ୍ୟ କରେ ।

ଅଙ୍ଗୁର ରସ – ଅଙ୍ଗୁର ରସ ସେବନ କଲେ  ମାଦକ ଦ୍ରବ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପାଇଁ ବହୁ ବହୁତ ଉପାକାରୀ ସାବସ୍ତ ହୋଇଥାଏ ।

ଧୂମ୍ରପାନ ଭଳି ମାରାତ୍ମକ କୁଅଭ୍ୟାସରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ କିଛି ଉପାୟ ଜାଣନ୍ତୁ

ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇଲେ କି ଉପକାର ମିଳେ ଜାଣନ୍ତୁ