• Home
  • LIFESTYLE
  • ଗରମ ଦିନେ କେଶର ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ
LIFESTYLE

ଗରମ ଦିନେ କେଶର ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ

ଗରମ ଦିନେ କେଶର ଯତ୍ନ ପାଇଁ କିଛି ଟିପ୍ସ

ଗରମ ଦିନରେ କିଭଳି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ କେଶର ଖାସ ଯତ୍ନ ନେବେ ସେ ବିଷୟରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା । ସପ୍ତାହରେ ଥରେ ହେଲେ ବି କେଶରେ ତେଲ ଲଗାନ୍ତୁ  ଏବଂ ତାକୁ ବେଣୀ କରି ଛାଡି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା କେଶ ବଢି ଥାଏ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ ।

ଯେତେବେଳେ ସଂଧ୍ୟା ସମୟରେ ଫ୍ରି ରହୁଛନ୍ତି ସେତେବେଳେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କେଶକୁ ଭଲଭାବରେ ଗୁଣ୍ଡାଇ ତାକୁ ବାନ୍ଦି ଦିଅନ୍ତୁ ।ଏହି ସମୟରେ ବିଶେଷ କରି କେଶରେ ହେୟାର ଡ୍ରାୟର ଆଦିର ପ୍ରୟୋଗ ନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହାଦ୍ୱାରା କେଶ ଅଧିକ ଶୁଷ୍କ ହେବା ସହ ଝଡିଥାଏ ।

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ବାହାରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ସେତେବେଳେ କେଶକୁ କୌଣସି କପଡାରେ ଢାଙ୍କି ଯାଆନ୍ତୁ । କାରଣ ଖରାର ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ କେଶ ଉପରେ ହିଁ ବେଶୀ ପଡିଥାଏ ।

କେଶକୁ ସଫା କରିବାର ପାଖାପାଖି ଏକ ଘଂଟା ପୂର୍ବରୁ ସେଥିରେ ତେଲ ମାଲିସ କରାନ୍ତୁ । ଏବଂ ତାପରେ ଯାଇ କେଶକୁ ସଫା କରନ୍ତୁ । ଏହାଛଡା ପ୍ରତିଦିନ କେଶ ଧୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶରେ ଥିବା ପ୍ରାକୃତିକ ପୋଷଣ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ କେଶ ରୁକ୍ଷ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଥାଏ ।

କେଶ କୁଣ୍ଡାଇବା ସମୟରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ହେୟାର ବ୍ରସ୍ ବଦଳରେ ବଡ ତଥା ଚଉଡା ଦାନ୍ତ ଥିବା ପାନିଆ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ ।

ଯଦି ଆପଣ ସମୁଦ୍ରରେ ଗାଧେଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ତେବେ ବାହାରେ ଆସି ଏହାକୁ ପୁଣି ଥରେ ଭଲ ପାଣିରେ ଧୋଇ ସଫା କରି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ପାଣିପାଗକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେଶରେ ସାଧାରଣତଃ ତେଲ ବଦଳରେ ହେୟାର ସେରମ୍ ଲଗାଇବା ଅଧିକ ଫଳପ୍ରଦ ହୋଇଥାଏ । ଓଦା କେଶକୁ କୁଣ୍ଡାନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହାଦ୍ୱାରା କେଶ ଅଧିକ ଝଡି ଥାଏ ।
ଗରମ ଦିନେ କେଶର ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ HAIR FALL
ପଢନ୍ତୁ ;

ଗରମ ଦିନରେ ତ୍ୱଚା ଓ କେସର ଯତ୍ନ କିପରି ନେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

Related posts

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଗାଜର କେତେ ଉପକାରୀ ଏବୋଂ ଏହା ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଲାଭଦାୟକ

Krishna Kumar Manoj

ଆପଣ ଦିନସାରା ବ୍ୟସ୍ତତାରେ ରହୁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ପଡିପାରେ ମସ୍ତିଷ୍କରେ କୁ ପ୍ରଭାବ

Krishna Kumar Manoj

ସର୍ଦ୍ଦି ବା ଜ୍ୱରରୁ ରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ “ଡାଲଚିନି” , ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଔଷଧିୟ ଗୁଣ ସଂପର୍କରେ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More