• Home
  • LIFESTYLE
  • ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଏହି ଦିଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ
LIFESTYLE

ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଏହି ଦିଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

ଆପଣ ନିଜର ନିୟମିତ ଜୀବନରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚାହୁଁ ଛନ୍ତି କି ? ଜୀବନଶୈଳୀରେ କିଛି ପରିବର୍ତନ ଆଣନ୍ତୁ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ କିଛି ଟିପ୍ସ

ସକାଳୁ ଉଠି ଗୋଟେ ଗ୍ଲାସ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ନିତ୍ୟକର୍ମ କରି ସାରିବା ପରେ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଲେମ୍ବୁର କିଛି ବୁନ୍ଦା ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତୁ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ପାଚନକ୍ରିୟା ଭଲ ରହେ ଓ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଭଲ ରହେ ।ସକାଳୁ ଅଳ୍ପ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଓ ଏସିଡିଟି ଆଦି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ମଳିଥାଏ ।

ଶରୀର ପାଇଁ ପ୍ରାତଃଭୋଜନ ବହୁତ ଜରୁରୀ । ଏହାକୁ କେବେ ବି ଛାଡନ୍ତୁ ନାହିଁ । ପ୍ରାତଃଭୋଜନରେ ଉପମା, ଓଟସ୍, ପୋହା, ଆଦି ଖାଆନ୍ତୁ । ପ୍ରାତଃଭୋଜନରେ ସାଲାଡ, ଦହି , ସବୁଜ ପନିପରିବା ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଖାଆନ୍ତୁ ।

ଖାଇବା ସମୟରେ ମଝିରେ ମଝିରେ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଖାଇବା ପରେ ପରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।ଥଣ୍ଡା ପାଣି ପିଇବାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ।

ଦିନ ସାରା ୧୫ ଗ୍ଲାସ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ସଂନ୍ଧ୍ୟା ୭ ଟା ପୂର୍ବରୁ ୧୦ ଗ୍ଲାସ ପାଣି ପିଇବା ପାଇଁ ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ । ରାତି ସମୟରେ କମ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ ।

ରାତି ୮ ଟା ଭିତରେ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନରେ ୧୦ ମିନିଟ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ଏହା ସହ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନରେ ସାଲାଡକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଅନ୍ତୁ । ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନରେ ଗରିଷ୍ଠ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ । ରାତିରେ ହାଲକା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।
ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଏହି ଦିଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ Tips change life style
ପଢନ୍ତୁ ;

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଭ୍ରମଣ ସମୟରେ ଅର୍ଥକୁ କିପରି ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବେ

Related posts

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଖରା ଦିନେ ଘରକୁ କିପରି ଥଣ୍ଡା ରଖିବେ

Krishna Kumar Manoj

ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନରେ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଘରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ !

Krishna Kumar Manoj

ଆପଣଙ୍କ ହାତ ଧରିବାର ଅନ୍ଦାଜରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଭଲପାଇବାର ଗଭୀରତା

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More