LIFESTYLE

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କିପରି କରିବା

ପ୍ରତିଦିନ ଅନେକ ଲୋକ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହେଉଛନ୍ତି । କୁହାଯାଏ କି ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କଲେ, ଏହି ରୋଗ ହେବା ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ । ତେବେ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ? କେତେକ ଖାଦ୍ୟପାନୀୟ ଦ୍ୱାରା ବି ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ଏକ ସର୍ବେକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି, ପ୍ରତି ୧୦ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩ ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଉଚ୍ଚରକ୍ତ ଚାପରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି ।ଏଥି ପାଇଁ ସଚେତନା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ନିଜ ଖାଦ୍ୟପାନୀୟ ବାବଦରେ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଜରୁରୀ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟପାନୀୟ ପାଇଁ ସତର୍କ ରହିବା ଉଚିତ୍ ।

ପ୍ରଥମେ ଲୁଣି ଖାଦ୍ୟ ଓ ଲୁଣର ବ୍ୟବହାର ବ୍ୟଞ୍ଜନରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ । ସାମାନ୍ୟତମ ଲୁଣି ଖାଦ୍ୟ ଓ ଲୁଣର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସମୟରେ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରାଣଘାତକ ହୋଇପାରେ ।ଲୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ତାହା ହୃଦଯନ୍ତ୍ର ଉପରେ ମଦ୍ଦ କୁପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ ।

ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ଚିପ୍ସ, ବିସ୍କୁଟ, ମିକ୍ସଚର ଇତ୍ୟାଦି ଖାଇବା ବନ୍ଦ କରିବା ଉଚିତ । ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରଚୁର ମାତ୍ରାରେ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ଫାଷ୍ଟ ଫୁଡ ,ଜଙ୍କ ଫୁଡ ଓ ମସଲା ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ । ମିଠା ଖାଇବା ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଜରୁରୀ । ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀ ମିଠା ଖାଇବା ବନ୍ଦ ନ କଲେ ମଧୁମେହର ଆଶଙ୍କା ବଢିଯାଏ ।

ନିୟମିତ ଠିକ ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ । ଗରମ ପାଣିରେ ଅଧା ଚାମଚ ଡାଲଚିନି ପାଉଡରକୁ ଭଲ ଭାବେ ମିକ୍ସ କରି ଦିଅନ୍ତୁ ଓ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଆନ୍ତୁ । ନିୟମିତ ଏମିତି କରିବା ଦ୍ଵାରା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ।ନିୟମିତ ବାୟମ ,ଯୋଗ କରନ୍ତୁ ଓ ନିଜର ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ପତଳା ଶରୀର ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି କି ?ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଛି ଟିପ୍ସ କିପରି ଓଜନ ବଢାଇବା

Related posts

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଲୁଣର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ

ENO Beuro

ବ୍ଲଡପ୍ରେସର ନେଇପାରେ ଜୀବନ! ଘରୋଇ ଉପାୟରେ ବ୍ଲଡପ୍ରେସରକୁ କିପରି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିହେବ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ

ENO Beuro

ପେଟ କମାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଭୋଜନରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ!

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More