News

ଆକାଂକ୍ଷିତ ଜିଲ୍ଲା ଗସ୍ତ କରିବେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଓ ଉଦ୍ୟମିତା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଧିକାରୀ

skill

ଅକ୍ଟୋବର 2, 2018ରୁ ଜାନୁଆରୀ 26, 2019 ମଧ୍ୟରେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ଉଦ୍ୟମିତା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଦେଶର “ଆକାଂକ୍ଷିତ ଜିଲ୍ଲା”ଗୁଡ଼ିକୁ ଗସ୍ତ କରିବେ । ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ଏକ ଯୋଜନାକୁ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଏବଂ ପ୍ରାକୃତିକ ବାଷ୍ପ ତଥା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ଉଦ୍ୟମିତା ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି । ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏହି ଅଧିକାରୀମାନେ ଆକାଂକ୍ଷିତ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ଦକ୍ଷତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡ଼ିକର କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ଦେଖାଦେଉଥିବା ସମସ୍ୟା ଏବଂ ଆହ୍ୱାନଗୁଡ଼ିର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ସହିତ ସାମର୍ଥ୍ୟ ବିକାଶରେ ସହାୟତା କରିବେ ।

skill

ବଛା ବଛା ପଛୁଆ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକୁ ନେଇ ଭାରତ ସରକାର ଆକାଂକ୍ଷିତ ଜିଲ୍ଲା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟରେ ସଂଯୋଜନ; ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମନ୍ୱୟ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ମାଧ୍ୟମରେ ଚିହ୍ନଟ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ପରବର୍ତ୍ତନକାରୀ ବିକାଶ ଲାଗି ଏହି ଯୋଜନାର ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି । ନାଗରିକଙ୍କ ଜୀବନ ଧାରଣରେ ସାମଗ୍ରୀକ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ଏବଂ ‘ସବକା ସାଥ ସବକା ବିକାଶ’ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଦିଗରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରୁଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ କ୍ଷେତ୍ର ହେଉଛି ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ।

ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ଉଦ୍ୟମିତା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଧିକାରୀମାନେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ/ସିଇଓ-ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରୁଥିବା ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ସହିତ ବୈଠକରୁ ସେମାନଙ୍କ ଜିଲ୍ଲା ଗସ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିବେ । ଏହି ଟିମ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୌଶଳ କେନ୍ଦ୍ର, ତାଲିମପ୍ରଦାନକାରୀ, ଆଇଟିଆଇ, ପଲିଟେକନିଜ ଏବଂ ଜେଏସଏସ ପ୍ରଶାସନ ସହିତ ଆଲୋଚନା କରିବେ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏବଂ ଏହି ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିବା ଶିଳ୍ପାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦଳ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ କରିବେ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରରେ ଥିବା ଦକ୍ଷତାର ସ୍ଥିତି, ଉପସ୍ଥିତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବାରେ ସହାୟତା ମିଳିପାରିବ । ଫଳରେ ଯୁବକଯୁବତୀମାନଙ୍କୁ ରୋଜଗାରକ୍ଷମ କରିବା ଦିଗରେ ଦେଖାଦେଉଥିବା ଆହ୍ୱାନକୁ ବୁଝିବା ଏବଂ ଏହାର ମୁକାବିଲା କରିବା ସହଜ ହୋଇପାରିବ। ଏକ ବିସ୍ତୃତ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଫର୍ମାଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ଯାହା ଗସ୍ତ କରୁଥିବା ଦଳ ଦ୍ୱାରା ଉପଯୋଗ କରାଯିବ।

ପଢନ୍ତୁ;ଓଡିଶା ଛୁଇଁଲା ‘ଡାଏ’,ଆଜି ବି ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା

Related posts

ପ୍ରସାଦ ଖାଇ ୧୨ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମୃତ,୮୦ ଅସୁସ୍ଥ

ENO Beuro

ସିବିଆଇ ଅନ୍ତିରୀଣ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ଵ ନେଲେ ନାଗେଶ୍ୱର ରାଓ

ENO Beuro

ସରିଲା ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ଯାଞ୍ଚ କିନ୍ତୁ ଫିଟି ପାରିଲାନି ସଠିକ ରହସ୍ୟ

ENO Beuro

Leave a Comment