LIFESTYLE

ଦଉଡ଼ି ଡିଆଁ ଖେଳି, ସରଳ ଏବଂ ଅଧିକ ଲାଭ ଯୁକ୍ତ ବ୍ୟାୟାମର ଫାଇଦା ଉଠାନ୍ତୁ

ନିୟମିତ ରୂପେ ବୟାମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପାଇଁ ଭଲ, କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସମୟ ଦରକାର । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ କମ ସମଯ ଭିତରେ ଅଧିକ ଲାଭଯୁକ୍ତ ବ୍ୟାୟମ ବିଷୟରେ ଭାବୁଛନ୍ତି ତେବେ ଦଉଡ଼ି ଡିଆଁ ବା ସ୍କିପିଂ ଠାରୁ ବଳି ଉପଯୁକ୍ତ ବ୍ୟାୟାମ ଆଉ କିଛି ନାହିଁ । ନିୟମିତ ରୂପେ ଦଉଡ଼ି ଡିଆଁ ଖେଳି, ସରଳ ଏବଂ ଅଧିକ ଲାଭ ଯୁକ୍ତ ବ୍ୟାୟାମର ଫାଇଦା ଉଠାନ୍ତୁ । ଏଥିପାଇଁ ସମୟସୀମା କିଛି ନାହିଁ କି ବୟସସୀମା ମଧ୍ୟ କିଛି ନାହିଁ । ଆପଣ ଏହାକୁ ସକାଳେ କିମ୍ବା ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କରିପାରିବେ ।

ଉପକାରିତା:

  • ପ୍ରତିଦିନ ୧୦ ମିନିଟ ଦଉଡ଼ି ଡିଆଁ କରିବା ଫଳରେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ସଂଚାଳନ ଠିକ ରହିଥାଏ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ହୃଦୟ ଜନିତ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ମିଳିଥାଏ ।
  • ପ୍ରତିଦିନ ୧୦ ରୁ ୧୫ ମିନିଟ ଧରି ଏହି ବ୍ୟାୟାମଟିକୁ କରିବା ଫଳରେ ଶରୀରରୁ ଅତିକମ୍‌ରେ ୨୦୦ରୁ ୨୫୦ କ୍ୟାଲୋରୀ ବର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ନିଜର ମୋଟାପଣକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ତେବେ ଏହି ବ୍ୟାୟାମ ଆପଣଙ୍କୁ ଓଜନ କମାଇବାରେ ସହାୟକ  ହେବ ।
  • ନିୟମିତ ଏହି ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ହାତ ଏବଂ ଗୋଡ଼ର ହାଡ଼ ମଜଭୂତ ହୋଇଥାଏ । ତ୍ୱଚାରେ ଚମକ ଆସିଥାଏ । ଏହା ସହ ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠିରେ ବ୍ୟଥାଠାରୁ ରକ୍ଷା ମିଳେ ।
  • ଏହି ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମସ୍ତିଷ୍କ ଶକ୍ତି ବଢ଼ିଥାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଶିଶୁମାନେ ଡ଼େଙ୍ଗା ହୋଇଥାନ୍ତି ।

କେତେବେଳେ ଓ କେମିତି କରିବେ:

  • ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାର ଦୁଇଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଅଥବା ଖାଇବାର ଦୁଇଘଣ୍ଟା ପରେ ଏହାକୁ କରନ୍ତୁ ।
  • ବ୍ୟାୟାମ କରିବାର ପ୍ରଥମ ୫ ମିନିଟ ପୂର୍ବରୁ କିଛି ହାଲକା ବ୍ୟାୟାମ କରିନିଅନ୍ତୁ । ଫଳରେ ଆପଣଙ୍କର ଶରୀର ଡ଼େଇଁବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ ।

ଦଉଡ଼ି ଡିଆଁ ଖେଳି, ସରଳ ଏବଂ ଅଧିକ ଲାଭ ଯୁକ୍ତ ବ୍ୟାୟାମର ଫାଇଦା ଉଠାନ୍ତୁ

ପଢନ୍ତୁ ମୁଭି ନ୍ୟୁଜ ବିଷୟରେ  ।

Related posts

ଏମିତି ଏକ ସୁସ୍ଵାଦୁ ଫଳର ବୃକ୍ଷ , ଯେଉଁ ବୃକ୍ଷର ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୁର

ENO Beuro

ଏହି ସବୁ ସଙ୍କେତ ମିଳିଲେ ଜାଣିବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଧନପ୍ରାପ୍ତିର ଯୋଗ ରହିଛି

ENO Beuro

ଖାଇବା ମଝିରେ ପାଣି ପିଉଛନ୍ତି କି? ସାବଧାନ! ହୋଇପାରେ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More