ବଲ ଟ୍ୟାମ୍ପରିଂ : ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି କ୍ଷମା ମାଗିଲେ ସ୍ମିଥ୍ , କହିଲେ ଏ ସବୁ ପାଇଁ ମୁଁ ଦାୟୀ

ଜୀବନରେ କରିବିନି ଆଉ ଏମିତି ଭୁଲ

ବଲ ଟ୍ୟାମ୍ପରିଂ ମାମଲାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ କ୍ରିକେଟ ଦଳରୁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବିଦା ହୋଇଥିବା ଅଧିନାୟକ ଷ୍ଟିଭ ସ୍ମିଥ ପ୍ରଥମ ଥର ମିଡିଆ ସମ୍ମୁଖକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ଗୁରୁବାର ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ସ୍ମିଥ୍ ବଲ ଟାମ୍ପରିଂକୁ ନେଇ ନିଜର ଭୁଲ ପାଇଁ କ୍ଷମା ମାଗିଛନ୍ତି । ଏପରିିକି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କାନ୍ଦିଛନ୍ତି ଷ୍ଟିଭ ସ୍ମିଥ । ଏହି ଭୁଲ ତାଙ୍କର ଜୀବନସାରା ମନେ ରହିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଅଧିନାୟକ ।

ଏହି ଭୁଲ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଦଣ୍ଡ ମିଳିବ ତାହାକୁ ସେ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସ୍ମିଥ । ବଲ ଟ୍ୟାମ୍ପରିଂ ମାମଲାର ସମସ୍ତ ଦୋଷକୁ ସେ ନିଜ ମୁଣ୍ଡକୁ ନେଇଛନ୍ତି । ଏହା ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱର ବିଫଳତା ଏବଂ ଏଭଳି ଏକ ଭୁଲ ନିଷ୍ପତି ନେଇଥିବାରୁ ସେ ଲଜ୍ଜିତ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସ୍ମିଥ । ଏହି ସମୟରେ ସେ ନିଜର କୋହ ସମ୍ଭାଳି ପାରିନଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଆଖି ଲୁହରେ ଛଳ ଛଳ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ପ୍ରେସ କନଫରେନ୍ସ ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ ସ୍ମିଥ କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି କହିଥିଲେ ଯେ, ଭଲ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଜୀବନରେ କେବେ ଭୁଲ କରିଥାନ୍ତି । ସେ ମଧ୍ୟ ବଲ ଟ୍ୟାମ୍ପରିଂ କରିବାକୁ କହି ବଡ ଭୁଲ କରିଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ସେ ଲଜ୍ଜିତ । କିନ୍ତୁ ଆଗକୁ ଏହାର ପୁନରାବୃତ୍ତି ହେବନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି କଙ୍ଗାରୁ କ୍ୟାପଟେନ ।

ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ଓ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ମଧ୍ୟରେ କେପଟାଉନରେ ଖେଳା ଯାଇଥିବା ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜର ତୃତୀୟ ମ୍ୟାଚରେ ଫିଲ୍ଡିଂ  କରୁଥିବା ସମୟରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ବାନକ୍ରଫ୍ଟ ବଲ ଟାମ୍ପରିଂ କରିଥିଲେ । ଯାହା କ୍ୟାମେରାରେ ରେକର୍ଡିଂ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା ।  ଏହି ଘଟଣା ପରେ ସ୍ମିଥ୍ ଏବଂ ଓ୍ଵାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କ ସହିତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳକୁ କ୍ରିକେଟ୍ ଜଗତରେ ସମାଲୋଚନାର ଶୀକାର ହେବାକୁ ପଡିଛି । ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଘଟଣାରେ  ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

ଏହି  ବିବାଦରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ କଠୋର କାର୍ୟ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇ  ଷ୍ଟିଭ୍ ସ୍ମିଥ୍ ଓ ଡେଭିଡ ଓ୍ଵାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କୁ କ୍ରିକେଟରୁ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବାସନ୍ଦ କରିଛି। ଏହା ସହ ବାନକ୍ରଫଟଙ୍କୁ କ୍ରିକେଟରୁ ୯ ମାସ ପାଇଁ ବାସନ୍ଦ କରାଯାଇଛି । ବିସିସିଆଇ ମଧ୍ୟ ସ୍ମିଥ୍ ଓ ଓ୍ଵାର୍ଣ୍ଣରଙ୍କୁ ଆଇପିଏଲରୁ ବାହାର କରିଛି ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ନର୍ଭସ ହେଲେ ଟାଇଗର ସ୍ରଫ୍ , ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ କ ‘ ଣ ?

ଗୁରୁବାର ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ସ୍ମିଥ୍ ବଲ ଟାମ୍ପରିଂକୁ ନେଇ ନିଜର ଭୁଲ ପାଇଁ କ୍ଷମା ମାଗିଛନ୍ତି - 91%

91%

ବଲ ଟ୍ୟାମ୍ପରିଂ ମାମଲାର ସମସ୍ତ ଦୋଷକୁ ସେ ନିଜ ମୁଣ୍ଡକୁ ନେଇଛନ୍ତି - 90%

90%
90.5%

Excellent!

ବଲ ଟ୍ୟାମ୍ପରିଂ : ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି କ୍ଷମା ମାଗିଲେ ସ୍ମିଥ୍ , କହିଲେ ଏ ସବୁ ପାଇଁ ମୁଁ ଦାୟୀ

ବଲ ଟ୍ୟାମ୍ପରିଂ ମାମଲାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ କ୍ରିକେଟ ଦଳରୁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବିଦା ହୋଇଥିବା ଅଧିନାୟକ ଷ୍ଟିଭ ସ୍ମିଥ ପ୍ରଥମ ଥର ମିଡିଆ ସମ୍ମୁଖକୁ ଆସିଛନ୍ତି । ଗୁରୁବାର ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ସ୍ମିଥ୍ ବଲ ଟାମ୍ପରିଂକୁ ନେଇ ନିଜର ଭୁଲ ପାଇଁ କ୍ଷମା ମାଗିଛନ୍ତି । ଏପରିିକି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କାନ୍ଦିଛନ୍ତି ଷ୍ଟିଭ ସ୍ମିଥ । ଏହି ଭୁଲ ତାଙ୍କର ଜୀବନସାରା ମନେ ରହିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଅଧିନାୟକ ।

No Votes Yet

You're not rated yet