VASTU

ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କାହିଁକି କରାଯାଏନାହିଁ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ମଣିଷ ଜୀବନରେ ଅନେକ ନିୟମ ରହିଛି। ଜନମ ପାଖରୁ ମରଣ ପ୍ରଯନ୍ତ ଅନେକ ନିୟମ ପାଳନ କରିଥାଏ ମଣିଷ। ଆମ ଜୀବନରେ ଷୋଳଟି ସଂସ୍କାର ହୋଇଥାଏ ସେଥିରୁ ଶେଷରେ ହେଉଥିବା ସଂସ୍କାରକୁ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କୁହାଯାଏ।

ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ କେତୋଟି ନିୟମ ରହିଛି, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ-

ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯାଏ ନାହିଁ: ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯାଏନାହିଁ । ଏମିତି ଦେଖାଯାଏ ଯଦି କାହାର ମୃତ୍ୟୁ ରାତିରେ ହୋଇଯାଏ ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ତା ପରଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟଦୟ ପରେ ହୋଇଥାଏ । କାରଣ ପର ଜନ୍ମରେ କୌଣସି ଅଙ୍ଗ ବିକଳାଙ୍ଗ ହୋଇପାରେ। ଏହା ଛଡା ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯାଏ ତେବେ ପରଲୋକରେ ତାଙ୍କ ଆତ୍ମାକୁ କଷ୍ଟ ମିଳିଥାଏ।

ମହିଳା କାହିଁକି ସ୍ମସାନ ଯାଆନ୍ତି ନାହିଁ: ଆତ୍ମା ପରଲୋକ ଗଲାପରେ ଭୁତ ହୋଇ ପ୍ରଥମେ ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆସିଥାଏ । ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ମହିଳାଙ୍କୁ ସ୍ମସାନ ନିଆଯାଏ ନାହିଁ।

କାହିଁକି ମାଟି ହାଣ୍ଡିରେ ପରିକ୍ରମା କରାଯାଇଥାଏ: ଦେଖାଯାଏ ସ୍ମସାନରେ ଶବ ଚାରିପାଖେ ତାଙ୍କର କେହିଜଣେ ଆତ୍ମୀୟ ନିଜ କାନ୍ଧରେ ମାଟି ହାଣ୍ଡିରେ ପାଣି ନେଇ ପରିକ୍ରମା କରନ୍ତି। ଏହାପରେ ପଛକୁ ନଦେଖି ସେ ହାଣ୍ଡିକୁ ପକେଇ ଦିଅନ୍ତି ।ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯଦି ଏମିତି କରାଯାଏ ତେବେ ଶରୀରରେ ଥିବା ମୋହକୁ ଛାଡି ଆତ୍ମା ପରଲୋକକୁ ଚାଲିଯାଇଥାଏ।

ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କାହିଁକି କରାଯାଏନାହିଁ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ sun

ପଢନ୍ତୁ;

ଖରାଦିନେ ମେକଅପକୁ ନେଇ ସମସ୍ୟାରେ ପଡ଼ୁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଖରାଦିନେ ମେକଅପ କିପରି ନେବେ

Related posts

ଶରୀରର କେଉଁ ଅଙ୍ଗରେ ସୁନା ପିନ୍ଧିଲେ ହୋଇଥାଏ ଅଶୁଭ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ବିଷୟରେ

ENO Beuro

ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ପୁରୁଷଙ୍କ ବିଷୟରେ ରହିଛି କିଛି ଖାସ୍ ତଥ୍ୟ ; ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ENO Beuro

ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଏହି ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ଵାରା କି ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ 

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More