ଶାରୀରିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗରୁ ମିଳିଥାଏ ବିଭିନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ; ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରିତା

ଶାରୀରିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗରୁ ପାଖାପାଖି ସମସ୍ତ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ  । ମିନେରାଲ୍ସଭିଟାମିନ ଓ ଅନ୍ୟ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ୍‌ରେ ଭରପୁର ଥିବା ପାଳଙ୍ଗ ଗୋଟିଏ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ  । ପାଳଙ୍ଗରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏସିକେ ଓ ବି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ବହୁମାତ୍ରାରେ ମିଳିଥାଏ  । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଥିରେ ମାଙ୍ଗାନିକକ୍ୟାରେଟିନ୍ଆଇରନ୍ଆୟୋଡିନ୍କ୍ୟାଲ୍‌ସିୟମ୍ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ପୋଟାସିୟମ୍ସୋଡିୟମ୍ଫସଫରସ୍ ଓ ଆବଶ୍ୟକ  ଓମୀନୀ ଏସିଡ୍ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ  ।

-ସାଧାରଣତଃ ଲୋକମାନେ ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ବା ପରଟା ରୂପେ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି  । କିନ୍ତୁ ଯଦି ପାଳଙ୍ଗର ପୁରା ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଚାହୁଛନ୍ତି ,ତେବେ ପାଳଙ୍ଗର ଜୁସ୍ ସବୁଠାରୁ ଭଲ ବିକଳ୍ପ ଅଟେ  । 

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପାଳଙ୍ଗ ଜୁସର ଉପକାରୀଗୁଣ ;

-ଶାରୀରିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗରୁ ପାଖାପାଖି ସମସ୍ତ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ  । ମିନେରାଲ୍ସ, ଭିଟାମିନ ଓ ଅନ୍ୟ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ୍‌ରେ ଭରପୁର ଥିବା ପାଳଙ୍ଗ ଗୋଟିଏ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ  । ପାଳଙ୍ଗରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ସି, ଇ, କେ ଓ ବି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ବହୁମାତ୍ରାରେ ମିଳିଥାଏ  । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଥିରେ ମାଙ୍ଗାନିକ, କ୍ୟାରେଟିନ୍, ଆଇରନ୍, ଆୟୋଡିନ୍, କ୍ୟାଲ୍‌ସିୟମ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ପୋଟାସିୟମ୍, ସୋଡିୟମ୍, ଫସଫରସ୍ ଓ ଆବଶ୍ୟକ  ଓମୀନୀ ଏସିଡ୍ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ  । । ଯାହା ତ୍ୱଚାକୁ କୁଞ୍ଚିତ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ତାସହିତ ଚେହେରା ଉଜ୍ଜଳ ଦେଖାଯାଇଥାଏ  ।

-ପାଳଙ୍ଗରେ  ଭିଟାମିନ୍ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ ।  ସେଥିପାଇଁ ପାଳଙ୍ଗ ଜୁସ୍  ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ହାଡ ଶକ୍ତ ହୋଇଥାଏ ।

-ପାଚନ କ୍ରିୟାକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ପାଳଙ୍ଗ ଜୁସ୍ ପିଇବା ପାଇଁ ଉପଦେଶ ଦିଆଯାଇ ଥାଏ । ଏହା ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବାରେ ସାହଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥାଏ ।

-ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ତ୍ୱଚା ସମ୍ବନ୍ଧିତ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ରହୁଛି ତେବେ ପାଳଙ୍ଗ ଜୁସ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁବ ଲାଭଦାୟକ ହେବ । ପାଳଙ୍ଗ ଜୁସ୍  ପିଇବା ଦ୍ୱରା ତ୍ୱଚା ଅଧିକ ଉଜ୍ଜଳ ହେବା ସହ ସତେଜ ରହିଥାଏ ।

-ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପାଳଙ୍ଗ ଜୁସ୍ ପିଇବାର ଉପଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । ପାଳଙ୍ଗର ଜୁସ ପିଇବାଦ୍ୱାରା ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଆଇରନର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଇ ନଥାଏ  ।

-ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନ ପରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପାଳଙ୍ଗରେ ମହଜୁତ ଥିବା କ୍ୟାଟେରୀନ୍ ଓ କ୍ଲୋରୋଫିଲ୍ କ୍ୟାନ୍‌ସରରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ଏହା ଦୃଷ୍ଟି ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିଥାଏ।

ପାଳଙ୍ଗ ଜୁସ କିପରି କରାଯାଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ପକ୍ରିୟା ;

ପାଳଙ୍ଗର ଜୁସ୍  ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ  ପାଳଙ୍ଗ ଓ ପୁଦିନା ପତ୍ରକୁ ଧୋଇ ମିଶାଇ ପେଷ୍ଟ ତିଆରି କରନ୍ତୁ  । ତପରେ  ସେଥିରେ ପାଣିଭଜା ଜୀରାକଳା ଲୁଣ ଓ ଲେମ୍ବୁ ମିଶାଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ପିଇ ଦିଅନ୍ତୁ  । 

ପଢନ୍ତୁ ;

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି? ପାନ ପତ୍ରରେ ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଛି ; ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର କିଛି ଉପକାରୀ ଗୁଣ

ଶାରୀରିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗରୁ ପାଖାପାଖି ସମସ୍ତ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ  । ମିନେରାଲ୍ସ, ଭିଟାମିନ ଓ ଅନ୍ୟ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ୍‌ରେ ଭରପୁର ଥିବା ପାଳଙ୍ଗ ଗୋଟିଏ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ  । ପାଳଙ୍ଗରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ସି, ଇ, କେ ଓ ବି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ବହୁମାତ୍ରାରେ ମିଳିଥାଏ  । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଥିରେ ମାଙ୍ଗାନିକ, କ୍ୟାରେଟିନ୍, ଆଇରନ୍, ଆୟୋଡିନ୍, କ୍ୟାଲ୍‌ସିୟମ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ପୋଟାସିୟମ୍, ସୋଡିୟମ୍, ଫସଫରସ୍ ଓ ଆବଶ୍ୟକ  ଓମୀନୀ ଏସିଡ୍ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ  । - 4.4

87%

ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପାଳଙ୍ଗ ଜୁସ୍ ପିଇବାର ଉପଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି - 4

80%
4.2/5

Very Good!

ଶାରୀରିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗରୁ ମିଳିଥାଏ ବିଭିନ୍ୟ ପ୍ରକାରର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ; ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଉପକାରିତା

ଶାରୀରିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ପାଳଙ୍ଗ ଶାଗରୁ ପାଖାପାଖି ସମସ୍ତ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ  । ମିନେରାଲ୍ସ, ଭିଟାମିନ ଓ ଅନ୍ୟ ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ୍‌ରେ ଭରପୁର ଥିବା ପାଳଙ୍ଗ ଗୋଟିଏ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ  । ପାଳଙ୍ଗରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ସି, ଇ, କେ ଓ ବି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ବହୁମାତ୍ରାରେ ମିଳିଥାଏ  । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଥିରେ ମାଙ୍ଗାନିକ, କ୍ୟାରେଟିନ୍, ଆଇରନ୍, ଆୟୋଡିନ୍, କ୍ୟାଲ୍‌ସିୟମ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ପୋଟାସିୟମ୍, ସୋଡିୟମ୍, ଫସଫରସ୍ ଓ ଆବଶ୍ୟକ  ଓମୀନୀ ଏସିଡ୍ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ  ।

5/5 Votes: 1 user

You're not rated yet