News

‘ବିକ୍ରମ’ ସଫଳତା ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ର ପୂଜା କଲେ ଲୋକେ

Chandranar

ଚନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ର ପୂଜା। ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବିକ୍ରମକୁ ସକ୍ରିୟ କରିବା ପାଇଁ ଏବେ ଜହ୍ନ ଦେବତା ବା ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କର ଏକ ମନ୍ଦିରରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଛନ୍ତି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ। ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାର୍ଥନା ମଧ୍ୟରେ ଅଭିଷେକ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା। ଲୋକେ ମହୁ ଏବଂ ଚନ୍ଦନ ଆଦି ଲାଗି କରି ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିଥିଲେ। ଶେଷରେ ଅନ୍ନ ପ୍ରସାଦ ମଧ୍ୟ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଠାରେ ଥିବା କୈଲାଶନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ଚନ୍ଦ୍ର ପାର୍ଶ୍ୱ ଦେବତା ଭାବେ ପୂଜା ପାଉଛନ୍ତି। ଏଠାରେଥିବା ନବ ଗ୍ରହ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ। ଏହି ମନ୍ଦିରର ନାମ ‘ଚନ୍ଦ୍ରନାର’ ରଖାଯାଇଛି।  ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ସେମାନେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଛନ୍ତି, ସେ ହିଁ ଇସ୍ରୋ ଏବଂ ବିକ୍ରମ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନା କରାଇ ପାରିବେ।

ମନ୍ଦିର ପରିଚାଳକ ଭି କାନ୍ନନ୍‌ କହିଛନ୍ତି, ବିକ୍ରମ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବାପରେ ଆମେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲୁ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଲୋଡ଼ି ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବୁ। ଅନେକ ସଂଖ୍ୟାରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଏହି ପୂଜା ସୋମବାର ଦିନ ହୋଇଥିଲା। ତାମିଲରେ ‘ଥିଙ୍ଗାଲ’ ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ଉଭୟ ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ସୋମବାରକୁ ବୁଝାଇଥାଏ।

ପଢନ୍ତୁ: ବୁର୍ଖା ପିନ୍ଧି କଲେଜ ଆସିବାରୁ ବାଡ଼ି ଧରି ଗୋଡ଼ାଇଲେ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ୍

Related posts

ଆଜି ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରାଦ୍ଧବାର୍ଷିକୀ

Ratnamani Moharana

ମେଣ୍ଟ ସରକାର ଗଢିବେ ଇମ୍ରାନ,ଅଗଷ୍ଟ ୧୪ ପୂର୍ବରୁ ଗଠନ ହେବ ନୂଆ ସରକାର

ENO Beuro

ଜଗା ଖେଳୁଛି, ହେଲେ ହଠାତ୍ ବଳିଆକୁ ଆସୁଛି ଜ୍ବର, କାରଣ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ

Ratnamani Moharana

Leave a Comment