News

ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସଂସଦ ଭଙ୍ଗ କଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି

srilanka

ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୈତ୍ରିପାଲ ସିରିସେନା ଆଜି ଦେଶର ସଂସଦକୁ ଭାଙ୍ଗିଦେଇଛନ୍ତି। ଫଳରେ ସାନି ନିର୍ବାଚନ ହେବା ପଥ ପରିଷ୍କାର ହୋଇଯାଇଛି। ସଂସଦର କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ୨୦୨୦ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥିଲା। ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କୁ ଅବସ୍ଥାପିତ କରିବା ପରେ ତାଙ୍କ ଦଳ ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟରେ ଆସ୍ଥା ଭୋଟର ବିଜୟୀ ହେବା ଅସମ୍ଭବ ମନେ କରି ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟକୁ ଭାଙ୍ଗିଦେଇଥିବା ଜଣାପହିଛି। ପାର୍ଲାମେଣ୍ଟର ଆସ୍ଥା ଭୋଟରେ ବିଜୟୀ ନହେଲେ ରାଜପକ୍ଷେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରେ ରହିବାକୁ ହକଦାର ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ।

srilanka

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦକୁ ନେଇ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଧରି ଚାଲିଥିଲା ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାନିଲ ବିକ୍ରମସିଙ୍ଘେଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୈତ୍ରିପାଲ ସିରିସେନା ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମହିନ୍ଦା ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କୁ ନୂତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରୂପେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ। ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଏହି ଅସାମ୍ବିଧାନିକ ପଦକ୍ଷେପ ପରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ୨୨୫ ଆସନ ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ଦ୍ଵୀପ ଦେଶରେ ବହୁମତ ପାଇଁ ୧୧୩ ସିଟ୍ ଆବଶ୍ୟକ। । ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟା ବଳ ନହେବାରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସିରିସେନା ସଂସଦ ଭଙ୍ଗ କରିଛନ୍ତି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସିରିସେନା ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଉପରେ ହସ୍ତାକ୍ଷର କରି ୨୨୫ ସଦସ୍ୟ ବିଶିଷ୍ଟ ସଦନଙ୍କୁ ଭଙ୍ଗ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରରୁ ଲାଗୁ ହୋଇଛି।

ପଢନ୍ତୁ; ଚର୍ମ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ

Related posts

ସଲମାନଙ୍କ ହତ୍ୟା ପାଇଁ ଷଡଯନ୍ତ୍ର: ଲରେନ୍ସ ବିଶନୋଇ ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ସଦସ୍ୟ ଗିରଫ

ENO Beuro

ପରଲୋକରେ ବିଶିଷ୍ଟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ଓ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅମୀୟ ପଟ୍ଟନାୟକ

ENO Beuro

ଷ୍ଟେସନରେ ପାଣି ବୋତଲ କିଣୁଛନ୍ତି କି! ସାବଧାନ

Ratnamani Moharana

Leave a Comment