Featured

ନିଜର ଓଜନ କମେଇବା ପାଇଁ ଯାଣନ୍ତୁ କେତୋଟି ସହଜ ଓ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଉପାୟ

ଯନ୍ତ୍ରଣା ବିହୀନ ଓଜନ କମ, ଲାଗେ ଯେମିତି ଏକ ସ୍ଵପ୍ନ । ନିଜ ଖାଦ୍ୟ ଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତନ, ନିଜର ଅତି ପ୍ରିୟ ଖାଦ୍ୟକୁ ପରିତ୍ୟାଗ କରି ଓ ସବୁଦିନ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କଲେ ଯାଇ ନିଜର ଓଜନ କମେଇବା ଭଳି କଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟ ସାଧନ ହେଇପାରିବ । କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଚି ଯେ ଏସବୁ କରିବା କିଛି ବ ଆବଶ୍ୟକ ନହିଁ। ନିଜ ଜୀବନ ଶୈଳୀରେ ସାମାନ୍ୟ ପରିବର୍ତନ କରି ଆପଣ ଏ ସଫଳତା ଅତି ସହଜରେ ପାଇ ପାରିବେ । ତେବେ ନିଜର ଓଜନକୁ କମେଇବା ପାଇଁ ଯାଣନ୍ତୁ କେତୋଟି ସହଜ ଓ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଉପାୟ ।

ସକାଳ ର ଖାଦ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ :

୧୦୦ ରୁ ପାଖାପାଖି ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ନିଜର ସକାଳ ଖାଇବା ଉପରେ ଆଦୌ ଧ୍ୟାନ ଦେଇନଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଦରକାର ଯେ ଓଜନ କମେଇବା ପାଇଁ ଏହା ସବୁଠୁ ଅଧିକା ଜରୁରୀ । ସକାଳ ର ଖାଦ୍ୟ ଆପଣ କ୍ଷୀର, ଜୁଷ, ରୁଟି, ପରିବା ତରକାରୀ, ଫଳ, ଅଣ୍ଡା, ଚା, କଫି ଆଦି ଖାଇପାରିବେ ।

ପାଣି ପିଇବା ଜରୁରୀ :

ଦିନକୁ ଅତି କାମରେ ୭-୮ ଗ୍ଲାସ ପାଣି ପିଇବା ଜରୁରୀ । ଏହାଦ୍ବାରା ଆପଣ କ ଶରୀର ସତେଜ ରହିବା ସହ ଓଜନ ମଧ୍ୟ କମିବ ।

ଶାରୀରିକ ଓ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ସତେଜ ରହିବା ଜରୁରୀ :

ଶାରୀରିକ ଓ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ସତେଜ ରହିବା ପାଇଁ ଯୋଗ, ପ୍ରାଣାୟମ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ମନ ଓ ଶରୀର ଉଭୟ ରେ ଉତମ ପ୍ରଭାବ ପଡେ । ଏହା ଏକାଗ୍ରତା ବଢାଇବା ସହ ମନକୁ ଶାନ୍ତା ରଖେ ।

ନିଦ୍ରା ଆବଶ୍ୟକ :

ଅନେକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଶୋଇବାର କିଛି ଗୋଟେ ଦିନଚର୍ଜ୍ୟା ରଖି ନଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏକ ନିର୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟରେ ସୋଇ ନିର୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନ ରେ ଉଠିବ ଦରକାର। ଏହା ଦ୍ଵାରା ମଧ୍ୟ ନିଜର ଓଜନ ଠିକ ରହିବା ସହ, ମନୁଷ୍ୟ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଓ ନିୟମିତ ଜୀବନ ଜାପାନ କରିପାରିବ ।

ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ବହୁ ସମୟ ଧରି ବସି ରହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ :

ଯଦି ଆପଣ ବସିବା କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଜାଣି ରଖିବା ଦରକାର ଯେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ବସିବା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ସହ ପେଟ ମଧ୍ୟ ବଢିପାରେ ଓ ଆପଣକ ଶରୀର ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡିପାରେ । ତେଣୁ ମଝିରେ ମଝିରେ ୫-୭ ମିନିଟ ଏପଟ ସେପଟ ହେଇଯାନ୍ତୁ ।

 

ନିଜର ଓଜନ କମେଇବା ପାଇଁ ଯାଣନ୍ତୁ କେତୋଟି ଅତି ସହଜ ଓ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଉପାୟ   ନିଜର ଓଜନ କମେଇବା ପାଇଁ ଯାଣନ୍ତୁ କେତୋଟି ସହଜ ଓ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଉପାୟ

ଏସିଡ଼ିଟି ସମାଶୟା ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଜାଣନ୍ତୁ କେତୋଟି ଉପାୟ

Related posts

Mahashivratri, The Holy Festival And Its Celebration

ENO Beuro

ମହିଳାମାନଙ୍କର ସ୍ଥାନ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଠାରୁ ବହୁତ ଉଚ୍ଚରେ କହିଲେ ବିରାଟ କୋହଲି

ENO Beuro

Veteran Bollywood Actress Reema Lagoo Passed Away Following Cardiac Arrest

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More