EnewsOdia.Com

ମହଙ୍ଗା ହେବ ଚିନି!

ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟବହାର ହେଉଥିବା ଚିନିର ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ । ଦେଶରେ ଚିନି ଉତ୍ପାଦନ କମିଥିବାରୁ ଏହି ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ । ଭାରତୀୟ ଚିନି ମିଲ ସଂଘ ଅନୁସାରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପ୍ରମୁଖ ଚିନି ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଥିବା ବେଳେ ସେଠାରେ ମିଲ ଗୁଡିକର ସଂଖ୍ୟା କମ ଥିବାରୁ ଚିନି ଉତ୍ପାଦନ କମିଛି । ସଂଘ ଅନୁସାରେ ଚଳିତବର୍ଷ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଅକ୍ଟୋବର ଠାରୁ ଜାନୁଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ୧୪୧.୧୨ଲକ୍ଷ ଟନ ଚିନି ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗତବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଯାହା କି ୨୪ପ୍ରତିଶତ କମ ରହିଛି । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଚିନି ଉତ୍ପାଦନ ମୁଖ୍ୟତଃ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥାଏ ।

ଅନ୍ୟପଟେ ପୂର୍ବବର୍ଷ ଏହି ସମୟରେ ଚିନି ଉତ୍ପାଦନ ୧୮୫.୫୯ ଲକ୍ଷ ଟନ ରହିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଏବର୍ଷ ୩୧ ଜାନୁଆରୀର ସ୍ଥିତି ଅନୁସାରେ ଦେଶରେ ୪୪୬ ଚିନି ମିଲ ଗୁଡିକ ୧୪୧.୧୨ଲକ୍ଷ ଟନ ଚିନି ଉତ୍ପାଦନ କରିଛନ୍ତି । ଭାରତୀୟ ଚିନି ମିଲ ସଂଘ ୨୦୧୯-୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଦେଶର ଚିନି ଉତ୍ପାଦନ ୨୬୦ ଲକ୍ଷ ଟନ ରହିବା ନେଇ ଅନୁମାନ କରିଛି । ଚିନି ଉତ୍ପାଦନ କମିବା ପଛରେ ଇଥେନଲ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଆଖୁ ରସ ଏବଂ ବି ଗ୍ରେଡର ଶିରାର ହେବାକୁଥିବା ସ୍ଥାନାନ୍ତାରଣକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି । ଶିରାର ଏଭଳି ସ୍ଥାନାନ୍ତରଣ ଫଳରେ ଚିନି ଉତ୍ପାଦନରେ ପ୍ରାୟ ୮.୫ଲକ୍ଷ ଟନ କମିବ । ଯାହାଫଳରେ ଚିନି ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ପଢନ୍ତୁ: ଭୂତ ସହର ପାଲଟିଲା ଉହାନ୍‌, ମକାଓ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ଭୁଲରେ ବିମାନକୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମାରିଥିବା ସ୍ୱୀକାର କଲା ଇରାନ୍

Ratnamani Maharana

ଟ୍ୱିଙ୍କଲ୍‍ଙ୍କୁ ପିଆଜ କାନଫୁଲ ଉପହାର ଦେଲେ ଅକ୍ଷୟ

Ratnamani Maharana

ଡରାଉଛି ଶୀତ, ୧୦ ଡିଗ୍ରୀ ତଳେ ୧୧ ସହରର ତାପମାତ୍ରା

Ratnamani Maharana

ଟିଭିରେ ସୁପର୍‍ହିରୋ ସାଜିବେ ବିରାଟ

Ratnamani Maharana

ବୋହୂ ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟାଙ୍କ ସମସ୍ତ ସାମଗ୍ରୀକୁ ବାପଘରକୁ ପଠାଇଦେଲେ ଶାଶୁ ରାବଡ଼ି

Ratnamani Maharana

ସୁପର ଓଭରରେ ନ୍ୟୁଜଲାଣ୍ଡକୁ ପୁଣି ଝଟ୍‌କା

Ratnamani Maharana