EnewsOdia.Com

ସାଟେଲାଇଟରେ ଆସିଲା ଚୀନର ସାଂଘାତିକ ଚିତ୍ର

ପୂରା ବିଶ୍ୱରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କଲାଣି କରୋନା ଭାଇରସ । ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ପ୍ରାଣଘାତୀ ଭାଇରସ ୧୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଥିବା ବେଳେ ୪୩,୦୯୮ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଖାସକରି ଚୀନରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ରହିଛି । ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୯୦୮ ଜଣ ଚୀନରୁ ରହିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବେସରକାରୀ ରିପୋର୍ଟ ଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟ ଦେଉଛି । ଏପରିକି ପୂରା ଦୁନିଆ ଆଖିରୁ କରୋନାର ସତ ଲୁଚାଇବାକୁ ଚୀନ୍ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା କୁହାଯାଉଛି । ବାସ୍ତବରେ ଚୀନ୍ କରୋନାରେ ମୃତାହତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଯେତିକି ଦର୍ଶାଉଛି ତାହା ଠାରୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଢେର ଅଧିକ ରହିଛି ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ ହେଉଛି । ଏପରିକି ସତ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ମୃତଦେହ ଗୁଡିକୁ ପୋଡି ଦେଉଥିବା ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ମୃତଦେହ ଜାଳିଲେ ସେଥିରୁ ସଲଫର ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ ଗ୍ୟାସ ନିର୍ଗତ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଯେହେତୁ ଚୀନରେ ମୃତଦେହ ପୋତାଯିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି ତେଣୁ ଏହି ଗ୍ୟାସ୍ କିଭଳିି ନିର୍ଗତ ହେଉଛି ତାହା ସନ୍ଦେହକୁ ବଢାଇ ଦେଉଛି । ଏସବୁ ଭିତରେ ବୁହାନରୁ କିଛି ସାଟେଲାଇଟ ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ଯେଉଁଥିରେ କିଛି ନିଆଁ ପିଣ୍ଡୁଳାର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଯାହା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ, ସଲଫର ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ ଗ୍ୟାସ ପ୍ରବଳ ମାତ୍ରାରେ ନିର୍ଗତ ହେଉଛି ।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ, ସଲଫର ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ ଗ୍ୟାସ୍ ସେତେବେଳେ ନିର୍ଗତ ହୋଇଥାଏ ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ମେଡିକାଲକୁ ନଷ୍ଟ କରାଯାଏ ନଚେତ ମୃତଦେହକୁ ପୋଡାଯାଏ । ତେଣୁ ସାଟେଲାଇଟରୁ ମିଳୁଥିବା ଚିତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ବୁହାନ ଅଞ୍ଚଳରୁ ପ୍ରବଳ ମାତ୍ରାରେ ସଲଫର ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ ଗ୍ୟାସ୍ ନିଗର୍ତ ହେଉଛି । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ହେଉଥିବା ଚର୍ଚ୍ଚା ଅନୁଯାୟୀ, ବୁହାନ ଅଞ୍ଚଳରେ ହିଁ ମୃତଦେହ ଗୁଡିକୁ ଜଳାଯାଉଛି । ଏବେ ବୁହାନରେ ସଲଫର ଡାଇଅକ୍ସାଇଡର ସ୍ତର ୧୭୦୦ କ୍ୟୁବିକ୍ ମିଟର ରହିଛି । ଆଉ ଏହା ବିପଦ ସଂକେତର ୨୧ ଗୁଣା ଅଧିକ । ସାଧାରଣତଃ ସଲଫର ଡାଇଅକ୍ସାଇଡସ୍ତର ୮୦ କ୍ୟୁବିକ୍ ମିଟର ରହିଲେ ଏହାକୁ ବିପଦ ବୋଲି ଧରି ନିଆଯାଏ । କେବଳ ବୁହାନ ନୁହେଁ ଚୋଙ୍ଗକ୍ୱିଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଚିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିବା କଥା ପ୍ରାୟ ୧୪ ହଜାର ମୃତଦେହ ପୋଡିଲେ ଯେତିକି ସଲଫର ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ ଗ୍ୟାସ୍ ନିର୍ଗତ ହୋଇଥାଏ ଏବେ ସେତିକି ପରିମାଣରର ଗ୍ୟାସ୍ ନିର୍ଗତ ହେଉଛି । ସଲଫର ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ ସମେତ ପାରା ଡାଇଅକ୍ସିନ ଓ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ଲୋରିକ ଏସିଡ ଭଳି କେମିକାଲ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଗତ ହେଉଛି । କିଛି ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଏଭଳି ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିବା ଜାରି ରୁହେ ତେବେ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରାୟ ୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକ କରୋନା ଭାଇରସରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଯାହା ଭୟଙ୍କର ସ୍ଥିତି ଉପୁଜାଇପାରେ । ତେଣୁ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନେଇ ଏବେ ପୂରା ବିଶ୍ୱବାସୀ ଆତଙ୍କିତ ।

ପଢନ୍ତୁ: ଖୁବଶୀଘ୍ର ବଜାରରେ ମିଳିବ ନୂଆ ଟଙ୍କିକିଆ ନୋଟ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

NASA ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ ମାଡି ଆସୁଛି ଧୂମକେତୁ

Ratnamani Maharana

ଅଦରକାରୀ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଫୋପାଡିବା ପାଇଁ ଝୁଲା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରି ଅଡୁଆରେ ପୁରୀ ସିଡିଏମଓ

Ratnamani Maharana

ଆସନ୍ତା ୨୦ରୁ ଥରାଇବ ଶୀତ, ୩ରୁ ୪ ଡିଗ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖସିବ ପାରଦ

Ratnamani Maharana

ପରଲୋକରେ ପୂର୍ବତନ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ଟିଏନ୍‌ ଶେଷନ୍‌

Ratnamani Maharana

ପୁଣି ଭିଜିବ ଓଡିଶା, ବଢିବ ଜାଡ

Ratnamani Maharana

ଭୁବନେଶ୍ଵରରେ ବିଲେଇ ମାରି ବନ୍ଧାହେଲେ ଯୁବକ

Ratnamani Maharana