LIFESTYLE

ସକଳ ଶକ୍ତିର ଆଧାର ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କୁ କିପରି କରିବେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ , ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଉପାୟ

ହିନ୍ଦୁ ପୌରାଣିକ କଥାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ସକଳ ଶକ୍ତିର ଆଧାର । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ପଞ୍ଚଦେବତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଅନୁସାରେ ସବୁ ଦେବତାଙ୍କ ଆରାଧନା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଏକ ବାର ରହିଥାଏ । ସେହିପରି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ରବିବାର ପୂଜା କରିବା ବିଧାନ ରହିଛି। ରବିବାର ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପୂଜା କଲେ ମନବାଞ୍ଛା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ଵାସ ରହିଛି । ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିପାରିଲେ , ଧନଜନ , ମାନ-ସମ୍ମାନ , ଯଶ , ରାଜଯୋଗ ଭଳି ଶୁଭଫଳ ମିଳିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ବ୍ୟକ୍ତିର କୁଣ୍ଡଳୀରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଅଶୁଭ ସ୍ଥାନରେ ଥିଲେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ସୂର୍ଯ୍ୟଦଶା ଭୋଗ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥା, ଜ୍ୱର, ଚକ୍ଷୁ ରୋଗର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଚାକିରିରେ ବାଧା ଆଦି ଦେଖାଯାଏ। ଜାଣିଛନ୍ତି କି, ରବିବାର ନିମ୍ନଲିଖିତ ଉପାୟଗୁଡ଼ିକର ପାଳନ କଲେ ଏହି ଦୋଷରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ।

ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଉପାୟ

  • ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରି ଓଁ ନମଃ ଭଗବତେ ନାରାୟଣାୟ ମନ୍ତ୍ରକୁ ଏକ ଲାଲ ଚନ୍ଦନ ମାଳାରେ ଏକ ମାଳ ଜପ କରନ୍ତୁ।
  • କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଗୁଡ଼ ଖାଆନ୍ତୁ ଓ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ। ରବିବାର ଦିନ ଗୁଡ଼ ଖିରି କରି ବ୍ରାହ୍ମଣ ଓ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେଲେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଙ୍କର ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ କମ୍‌ ହୋଇଥାଏ।
  • ୨୫୦ ଗ୍ରାମ୍‌ ଗୁଡ଼କୁ ବୋହିଯାଉଥିବା ପାଣିରେ ଭସାଇ ଦିଅନ୍ତୁ।
  • ଘରେ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ଥିବା ରୁମ୍‌କୁ ଅନ୍ଧାର ରଖନ୍ତୁ।
  • ଘରର ଛାତ ଉପରେ ପକ୍ଷୀମାନେ ପିଇବା ପାଇଁ ପାଣି ରଖନ୍ତୁ। ପଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପାଣି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରନ୍ତୁ।
  • ମାତାପିତା ଓ ଗୁରୁଜନଙ୍କ ସେବା କରି ସେମାନଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ନେଲେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବତା ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି।

ସକଳ ଶକ୍ତିର ଆଧାର ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କୁ କିପରି କରିବେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ , ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଉପାୟ  ସକଳ ଶକ୍ତିର ଆଧାର ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କୁ କିପରି କରିବେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ , ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଉପାୟ                                                                                                                                                                                            300x161

ପଢନ୍ତୁ, ମୁହଁର ବ୍ରଣ ଓ କଳାଦାଗ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ କି ? ଟୁଥ୍‌ପେଷ୍ଟ୍‍ର ଏହି ସବୁ ଉପାୟ ଆପଣାନ୍ତୁ

Related posts

ଅତ୍ୟଧିକ ଟମାଟୋ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା କେଉଁ ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ENO Beuro

ବଡି ବିଲଡିଂ ବନେଇବା ପାଇଁ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ

ENO Beuro

ଅତ୍ୟଧିକ ସୁଗାର ଫ୍ରୀ ବଟିକା ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ହେଇପାରେ ହାନିକାରକ

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More