News

ଆଜି ଠାରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ହେବ ଅଯୋଧ୍ୟା ବିବାଦୀୟ ଢ଼ାଞ୍ଚା ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିୟମିତ ଶୁଣାଣି

ଆଜି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ  ଅଯୋଧ୍ୟା ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହେବ।

୨ ଟାରେ ହୋଇପାରେ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି । କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ୭ବର୍ଷ ଧରି ବିଳମ୍ବିତ ଥିବା ଅଯୋଧ୍ୟା ମାମଲାକୁ ଆଉ ଟାଳି ହେବ ନାହିଁ । ଡିସେମ୍ବର ୫ତାରିଖର ଶୁଣାଣିରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଆଦେଶ ଦେଇଥିଲେ, ପରବର୍ତ୍ତି ଶୁଣାଣି ଆଗରୁ ସମସ୍ତ ପକ୍ଷ ଦସ୍ତାବିଜର ଅନୁବାଦ ଆଦି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ କର । ଅଯୋଧ୍ୟା ମାମଲାରେ ସଂପୃକ୍ତ ଓକିଲଙ୍କ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ସବୁ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ହୋଇଛି । ସମସ୍ତ ପକ୍ଷ କୋର୍ଟରେ ଦସ୍ତାବିଜ ଦାଖଲ କରିସାରିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରତିଦିନ ଅଯୋଦ୍ଧା ମାମଲା ନେଇ ସର୍ବାଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟର ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବେଞ୍ଚ ୩ ଘଣ୍ଟା ଶୁଣାଣିି କରିବେ। ୧୬୪ ବର୍ଷର ବିବାଦର ସମାଧାନ ବିଶେଷକରି ବିବାଦୀୟ ଜମିର ମାଲିକାନା ନେଇ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ଶୁଣାଣିଆରମ୍ଭ କରିବେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଫେବ୍ରୁଆରି ୮ ତାରିଖରୁ ଅଯୋଦ୍ଧା ବିବାଦର ପ୍ରତ୍ୟେହ ଶୁଣାରି ହେବ ବୋଲି ପୂର୍ବରୁ ସବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଇଥିଲା। ତେବେ ଏ ନେଇ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟରେ ପାର୍ସି, ସଂସ୍କୃତ,ପାଲି, ଆରବୀ ଭାଷାରେ ଲିଖିତ ଦସ୍ତାବିଜ୍‌ ଗୁଡ଼ିକର ଇଂରାଜୀ ଅନୁବାଦ ପାଇଁ ସୁନ୍ନୀ ଓ୍ଵକ୍‌ଫ ବୋର୍ଡ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ଅର୍ଜି ଦାଖଲ କରିଥିଲା। ଏହି କ୍ରମରେ ୯ ହଜାର ପୃଷ୍ଠାର ଦସ୍ତାବିଜର ଅନୁବାଦ ମଧ୍ୟ ସରିଛି। ତେଣୁ ପ୍ରତିଦିନ ଶୁଣାଣି କରି ୩୦ଟି କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସରେ ସମସ୍ତ ପକ୍ଷଙ୍କୁ ଶୁଣାଣି କରିବା ପାଇଁ  ସର୍ବୋଚ୍ଛନ୍ୟାୟଳୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିଛନ୍ତି।

ଅଯୋଧ୍ୟ ନେଇ ହିନ୍ଦୁ- ମୁସଲମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତେଜନା ରହିଛି । ବିବାଦୀୟ ଜମିକୁ ନେଇ ଏହି ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦, ୨୦୧୦ରେ ଅଯୋଧ୍ୟା ମାମଲାର ରାୟ ଶୁଣାଇଥିଲେ । ବିବାଦୀୟ ସ୍ଥାନରେ ବାବ୍ରୀ ମସଜିଦ ପୂର୍ବରୁ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ଥିବା କୋର୍ଟ ମାନିଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ସ୍ଥାନର ମାଲିକାନା ୩ଟି ପକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବାଟିଂବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ୨ ଦଶମିକ ୭୭ ଏକର ଜମିକୁ ବାଂଟିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ କୋର୍ଟ । ଆହ୍ଲାବାଦ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ରାୟ ବିରୋଧରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଯାଇଥିଲେ ୩ପକ୍ଷ । ସେବେଠାରୁ ଅଯୋଧ୍ୟା ମାମଲା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ବିଚାରଧିନ ରହିଛି ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଭାରତର ହ୍ୟାଟ୍ରିକ ବିଜୟ : ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ୧୨୪ ରନରେ ଭାରତ ବିଜୟୀ

Related posts

ଆଜି ଓଡିଶା ଗସ୍ତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

ENO Beuro

ବିଜେପିର ସଫଳତା ଦେଖି ବିଦେଶରୁ ଛୁଟିଲା ଶୁଭେଚ୍ଛାର ସୁଅ

Ratnamani Moharana

ଶନିବାର ସୁଦ୍ଧା ଫେରିପାରେ କଳ୍ପନାଙ୍କ ମରଶରୀର

Ratnamani Moharana

1 comment

Leave a Comment