• Home
  • LIFESTYLE
  • ମିଠା ହାଲୁଆ ଯେ କେବଳ ସୁସ୍ଵାଦୁ ଲାଗେ , ତାହା ନୁହେଁ ବରଂ ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ଦିଏ
LIFESTYLE

ମିଠା ହାଲୁଆ ଯେ କେବଳ ସୁସ୍ଵାଦୁ ଲାଗେ , ତାହା ନୁହେଁ ବରଂ ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ଦିଏ

ମିଠାଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ପସନ୍ଦ । ତେବେ ଲୋକ ନେଇ ପସନ୍ଦ ଅଲଗା ଅଲଗା । ମିଠା ହାଲୁଆ ନାମ କିଏ ବା ନ ଜାଣେ । ଏହା ଖାଇବାକୁ ଯେମିତି ସ୍ଵାଦିଷ୍ଟ, ବନେଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ସେମିତି ସହଜ ଓ କମ ସମୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯାଏ । ଆଜିକାଲି ଦୁନିଆରେ ଅଧିକ ମିଠାଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଡାଇବେଟିସ ବା ମଧୁମେହର ଭୟ ମଧ୍ୟ ରହୁଛି । ତେବେ ଆପଣ ଅଧିକ ମିଠା ଖାଆନ୍ତୁ ଅବା ନଖାଆନ୍ତୁ ହାଲୁଆ ନିଶ୍ଚିତ ଖାଆନ୍ତୁ। କାରଣ ହାଲୁଆ ଖାଇଲେ ଅନେକ ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଯାଏ। ଆପଣଙ୍କ ପସନ୍ଦ ଅନୁସାରେ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ହାଲୁଆ ଖାଇପାରନ୍ତି। ତା’ହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ହାଲୱା ଖାଇଲେ କେଉଁ ରୋଗ ସବୁ ଦୂର ହୋଇଯାଏ।

  • ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମାଇଗ୍ରେନ୍ ସମସ୍ୟା ଅଛି, ତା’ହେଲେ ମିଠା ହାଲୁଆ ଖାଇପାରିବେ। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ମୁଣ୍ଡ ବିନ୍ଧାରୁ ଅନେକାଂଶରେ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିବ। କିନ୍ତୁ ହାଲୁଆ ପୂରା ତାଜା ହୋଇଥିବା ଦରକାର।
  • ସକାଳୁ ଉଠିଲା ପରେ ଯଦି କେବେ ପେଟ ପୂରିଲା ପୂରିଲା ଲାଗୁଛି ଅବା ପେଟ ସଫା ହୋଇପାରୁନି, ତା’ହେଲେ ହାଲୁଆ ଖାଆନ୍ତୁ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ପାଚନକ୍ରିୟା ଠିକ୍ ଭାବେ ହେବ।
  • ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କଫ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ତା’ହେଲେ ଦେଶୀ ଘିଅରେ ହାଲୁଆ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଓ ଗରମ ଗରମ ଖାଆନ୍ତୁ। ଥଣ୍ଡା ହୋଇଥିଲେ ଗରମ ଗରମ ହାଲୁଆ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଖାଆନ୍ତୁ, ଦେଖିବେ ଭଲ ଲାଗିବ।

ମିଠା ହାଲୁଆ ଯେ କେବଳ ସୁସ୍ଵାଦୁ ଲାଗେ , ତାହା ନୁହେଁ ବରଂ ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ଦିଏ  ମିଠା ହାଲୁଆ ଯେ କେବଳ ସୁସ୍ଵାଦୁ ଲାଗେ , ତାହା ନୁହେଁ ବରଂ ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ଦିଏ

ପଢନ୍ତୁ, ୧୭ ନଭେମ୍ବର, ଶୁକ୍ରବାର – ରାଶିଫଳ

Related posts

ଶରୀରରେ ରକ୍ତହୀନତା ଦୂର କରିଥାଏ “ପିଜୁଳି”! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାକୁ ନିୟମିତ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା କଣ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ

Krishna Kumar Manoj

ଆମେ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଆପଣେଇଥିବା କିଛି ଜିନିଷ ଯାହା ବିଦେଶରୁ ଆସିଛି

Krishna Kumar Manoj

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି? ପାନ ପତ୍ରରେ ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଛି ; ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର କିଛି ଉପକାରୀ ଗୁଣ

Krishna Kumar Manoj

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More