• Home
  • LIFESTYLE
  • ନୂଆ ନୂଆ ମା’ ହୋଇଛନ୍ତି କି ? ଛୋଟପିଲାର କାନ ସଫା କରୁଥିଲେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ
LIFESTYLE

ନୂଆ ନୂଆ ମା’ ହୋଇଛନ୍ତି କି ? ଛୋଟପିଲାର କାନ ସଫା କରୁଥିଲେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

ପିଲାମାନେ ଅନେକ ସମୟରେ କାନ କୁଣ୍ଡାଇଥାନ୍ତି । ନୂଆ ନୂଆ ମା ହୋଇଥିବା ମହିଳାମାନେ ଏହାକୁ ନେଇ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ପିଲାର କାନରେ ମଳି ଥିବା ଭାବି କାନ ସଫା କରିବାରେ ଲାଗିପଡନ୍ତି । ଅନେକ ଏଥିପାଇଁ ଇୟରବଡ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି । ହେଲେ ଏଥିରେ ସାମାନ୍ୟ ଅସାବଧନତା ପିଲାର ପିଲାର କାନକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ ।

  • ପିଲାଙ୍କ କାନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଏବଂ ନରମ । ତେଣୁ ଏହା ଭିତରେ ଇୟରବଡ ପୁରାଇ ସଫା କରିବା ଦ୍ଵାରା ପିଲାଙ୍କୁ ଅଧିକ କଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ । ଏମିତିକି କାନର ନରମ ଚର୍ମ ଘଷି ହୋଇ କ୍ଷତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ । ପିଲାଙ୍କ କାନର ରନ୍ଧ୍ର ଖୁବ ଛୋଟ ହୋଇଥିବାରୁ ଇୟରବଡରେ ମଳି ସଫା ହେବା ବଦଳରେ ଠେଲି ହୋଇ କାନ ଭିତରକୁ ଚାଲିଯାଇଥାଏ । ତା’ ଛଡା କାନ ଭିତରେ ବାହାର ଧୁଳି ଅବରୋଧ କରିବା ଲାଗି ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ଥିବା ଅଠାଳିଆ ଉପାଦାନ ଛାଡିଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଧୁଳି ସହଜରେ ଭିତରକୁ ଯାଇଥାଏ ।
  • ଏମିତିରେ ସମସ୍ତଙ୍କ କାନର ପରଦା ଅଧିକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ । ତେଣୁ ଇୟରବଡ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଜିନିଷରେ ପିଲାଙ୍କ କାନ ସଫା କରିବା ବେଳେ ସାମାନ୍ୟ ଭୁଲ ପିଲାର କାନ ପରଦାକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବା ଯୋଗୁ ରକ୍ତ ସ୍ରାବ ହେବା କିମ୍ବା ଫାଟିଯିବା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିଥାଏ । ଏମିତିକି ଏଥିପାଇଁ ପିଲାର ଶ୍ରବଣଶକ୍ତି ଚାଲିଯିବାର ଆଶଙ୍କା ବି ରହିଛି ।
  • କେବେ କେବେ ଅଜାଣତରେ ପିଲାର କାନ ଭିତରେ ଇୟରବଡରୁ କିଛି ତୁଳା ରହିଯଇଥାଏ । ଯାହାକି ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ମା’ କ୍ଷୀର ଖୁଆଇବା ସମୟରେ କାନ ଭିତରକୁ ଚାଲିଥାଏ ଏବଂ ଉକ୍ତ ତୁଳା ତାହାକୁ ଶୋଷିନିଏ । ଫଳରେ ଫାଙ୍ଗଳ ଇନଫେକସନ ହୋଇ ପିଲାର କାନରେ ଘା’ ହେବା ସହ ବିନ୍ଧା ହୋଇଥାଏ ।
  • ବେଳେ ବେଳେ ଅନେକ ମା’ ଥରେ ପିଲାର କାନ ସଫା କରିବା ପରେ ଇୟରବଡକୁ ପୁନର୍ବାର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଲାଗି ରଖିଦିଅନ୍ତି । ହେଲେ ବାରମ୍ବାର ଏପରି କରିବା ଦ୍ଵାରା ପିଲା କାନରେ ଇନଫେକସନ ହୋଇ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥାଏ ।

ନୂଆ ନୂଆ ମା' ହୋଇଛନ୍ତି କି ? ଛୋଟପିଲାର କାନ ସଫା କରୁଥିଲେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ  ନୂଆ ନୂଆ ମା’ ହୋଇଛନ୍ତି କି ? ଛୋଟପିଲାର କାନ ସଫା କରୁଥିଲେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

ପଢନ୍ତୁ, କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ଫସଲ ଓ ଜଳିଥିବା ଚାଷ ଜମି ପାଇଁ ୧୨୪ କୋଟିର ସହାୟକ ଅର୍ଥ ରାଶି ଘୋଷଣା

Related posts

ଆପଣ ଡେଟ୍‌ରେ ଯାଉଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଏସବୁ କଥା

Krishna Kumar Manoj

ଫଳମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରାଜା, ଏହି ଫଳର ପତ୍ରରେ ଲୁଚିରହିଛି ଅନେକ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା

Krishna Kumar Manoj

ବିବାହ କରିବାକୁ ମନ ବଳାଇଛନ୍ତି କି ? ଜାଣନ୍ତୁ ବିବାହ କରିବାର ସଠିକ ବୟସ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More