Loading...

ଆଜି ହିଁ ଛାଡନ୍ତୁ ଚା’ ସହ ପକୁଡି ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ନଚେତ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ ଅସୁବିଧା

ଆଜି ହିଁ ଛାଡନ୍ତୁ ଚା’ ସହ ପକୁଡି ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ନଚେତ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିବ ଅସୁବିଧା

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ ଚା’ ସହ ବିଭିନ୍ନ ଛଣାଛଣି ବିଶେଷ କରି ବେସନ ପକୁଡି ଖାଇବା ସାଧାରଣ କଥା । ମାତ୍ର ଏହା ହଜମ କ୍ରିୟାକୁ ଖୁବ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ପେଟକୁ ଏହି ୨ଟି ଜିନିଷ ଯିବା ପରେ ପେଟ ଜନିତ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ଏହାକୁ ଆଦୌ ଏକାଠି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ ଚା’ ସହ ବିଭିନ୍ନ ଛଣାଛଣି ବିଶେଷ କରି ବେସନ ପକୁଡି ଖାଇବା ସାଧାରଣ କଥା । ମାତ୍ର ଏହା ହଜମ କ୍ରିୟାକୁ ଖୁବ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ପେଟକୁ ଏହି ୨ଟି ଜିନିଷ ଯିବା ପରେ ପେଟ ଜନିତ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ଏହାକୁ ଆଦୌ ଏକାଠି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ।
ଲେମନ୍‌ ଟିକୁ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତମ ସ୍ରୋତ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ମାତ୍ର ଚା’ପତିର ଓ ଲେମ୍ବୁ ରସ ଏକାଠି ମିଶିବା ପରେ ଏହାଦ୍ୱାରା ଏକ ପ୍ରକାର ଏସିଡ୍‌ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ଯାହା ପେଟରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ପେଟ ଫୁଲିବା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ଲେମ୍ବୁ ମିଶ୍ରିତ ଯେକୌଣସି ଜିନିଷକୁ ଚା’ ସହ ଆଦୌ ଏକାଠି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା ଏସିଡିଟି ସହ ଅନେକ ପେଟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ।
ଚା’ ସହ ହଳଦୀ ମିଶ୍ରିତ କୌଣସି ଖାଦ୍ୟଜିନିଷର ସେବନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ପେଟରେ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍‌, କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଓ ପ୍ରବଳ ମାତ୍ରାରେ ଏସିଡିଟି ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ହଳଦୀ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିବା ଜିନିଷକୁ ଚା’ ସହ ଏକାଠି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ।
ଅନେକ ଲୋକେ ଥଣ୍ଡା ସହ ଉଷୁମ ପାନୀୟକୁ ଏକାଠି ସେବନ କରିବା ପସନ୍ଦ କରିଥାଆନ୍ତି । ମାତ୍ର ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଚା’ ପିଇବା ପରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ ମିନିଟ୍‌ ଯାଏଁ ଥଣ୍ଡା ଜିନିଷର ସେବନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଚା’ ସହ ଥଣ୍ଡା ଜିନିଷର ଏକାଠି ସେବନ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟସ୍ତଲାଗିବା ଭଳି ଅନୁଭବ ହେବା ପାଚନ କ୍ରିୟା ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

Ratnamani Maharana

Shakespeare, in the beautiful garden, among the party. Some of the hall: in fact she was ever to.