• Home
  • Featured
  • ଅବସାଦ ମଣିଷର ବଡ ଶତ୍ରୁ, ଅବସାଦର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ କେତେକ ଉପାୟ
Featured

ଅବସାଦ ମଣିଷର ବଡ ଶତ୍ରୁ, ଅବସାଦର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ କେତେକ ଉପାୟ

ଆଜିକାଲିର ବ୍ୟସ୍ତ ମୟ ଜୀବନରେ ଅବସାଦ ର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବା ସାଧାରଣ କଥାରେ ପରିଣତହୋଇଗଲାଣି । ଏହାକୁ ଦୂର କରିବା ଲାଗି କେତେକ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁପଡିଥାଏ ।

ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିୟମିତ ବ୍ରେକ୍ ଫାଷ୍ଟ ଖାଆନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କର ମାନସିକତା ସକାରାତ୍ମକ ରହିଥାଏ । ଫଳରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଟେନସନ ଠାରୁ ଅନେକାଂଶରେ ଦୂରରେ ରହିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହି ବ୍ରେକ୍ ଫାଷ୍ଟରେ ତଟକା ଫଳମୂଳ ତଥା ଭିଟାମିନଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ତାହା ଆହୁରି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇଥାଏ ।

ଯେଉଁମାନେ ନିୟମିତ ବ୍ରେକ୍ ଫାଷ୍ଟ ଖାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମାନସିକତା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ସାକାରତ୍ମକ ରହେ ଏବଂ ସେମାନେ ଟେନସନ ରୁ ଅନେକାଂଶରେ ଦୂରେଇ ରହିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଅନ୍ତି ।

ବୃଦ୍ଧିମତ୍ତାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ ଅବସାଦ:

ଆଜିକାଲିର ବ୍ୟସ୍ତମୟ ଜୀବନରେ ଅବସାଦର ସମ୍ମୁଖାନ ହେବା କିଛି ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ । ଅତ୍ୟଧିକ କାମ, ସାମାନ୍ୟ କଥାକୁ ନେଇ ଅତ୍ୟଧିକ ଚିନ୍ତା କରିବା, ପାରିବାରିକ ସମସ୍ୟା ପରି କେତୋଟି କାରଣ ଅବସାଦ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟତଃ ଦାୟୀ । ଏହାର ପ୍ରଭାବ କେବଳ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନଶୈଳୀ ନୁହେଁ ଶରୀର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡିଥାଏ । ଆମେ ଏ ନେଇ କେତେକାଂଶରେ ଅବଗତ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅବସାଦ କବଳରୁ ନିଜକୁ ଦୁରାଇ ରଖିବା ପ୍ରାୟତଃ ସମ୍ଭବ ହୋଇ ନ ଥାଏ । ତେଣୁ କାମ କରିବା ସମୟରେ ନିଜର ମାନସିକତାକୁ ଯେତେ ସକାରାତ୍ମକ ରଖିବା ତାହା ସେତେ ଭଲ।

ଅତ୍ୟଧିକ ଅବସାଦ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ:

ଆଜିକାଲିର ବ୍ୟସ୍ତମୟ ଜୀବନରେ ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ ଦେବା କିଛି ନୂଆ କଥା ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗି ରହିଲେ ତାହା ମସ୍ତିଷ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅନେକାଂଶରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ ରହିଲେ ତାହାର ପ୍ରଭାବ ମସ୍ତିଷ୍କର ଉପରେ ପଡିଥାଏ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ ଭିବିଷ୍ୟତରେ ଏହା କେତେକ ସ୍ନାୟୁଜନିତ ରୋଗର କାରଣ ସାଜିଥାଏ । ଅବସାଦଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ପାଇଁ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ – ଆଣିବା ସହ ସକାରାତ୍ମକ ମାନସିକତା ସହ କାମ କରିବା ଦରକାର ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ ଅବସାଦ:

ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ ହେଲେ ତାହାର ପ୍ରଭାବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପଡିଥାଏ । ଏପରି କି ଏହା କେତେକ ରୋଗର ପରୋକ୍ଷ କାରଣ ସାଜିଥାଏ । ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ ରହନ୍ତି ତେବେ ତାହାର ପ୍ରଭାବ ତାଙ୍କର ବୁଦ୍ଧିମତ୍ତା ଉପରେ ପଡିଥାଏ  ।ତେଣୁ ଏଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଅବସାଦଠାରୁ ନିଜକୁ ଯେତେ ସମ୍ଭବ  ଦୂରେଇ ରଖିବା ଦରକାର ।

ଅବସାଦ ମଣିଷର ବଡ ଶତ୍ରୁ, ଅବସାଦର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ କେତେକ ଉପାୟ   ଅବସାଦ ମଣିଷର ବଡ ଶତ୍ରୁ, ଅବସାଦର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ କେତେକ ଉପାୟ

Related posts

ବିଶ୍ୱ ମାତୃ ଦିବସ:ମା’ପାଇଁ ଦିନଟିଏ!

Krishna Kumar Manoj

ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଉଜ୍ଜଳ ତ୍ୱଚା, କର୍ମଜୀବି ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପଚାର

Krishna Kumar Manoj

ଆପଣ ପାନ କାର୍ଡ଼କୁ କେଉଁଠି ରଖି ଭୁଲିଯାଇଛନ୍ତି ? ଚିନ୍ତିତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ,ଘରେ ବସି ପାଇପାରିବେ ନୂଆ କାର୍ଡ ,ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More