News

ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ର ବାରମୁଲାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ, ୪ ପୋଲିସ ସହିଦ,୨ ଗୁରୁତର ଆହତ

ଜମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ।  ଆତଙ୍କବାଦୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜମ୍ମୁ ଓ କଶ୍ମୀର ବାରମୂଳା ଜିଲ୍ଲାର ସପୋର ଠାରେ ଖଞ୍ଜାଯାଇଥିିବା ଏକ ଇମ୍ପ୍ରୋଭାଇଜଡ୍‌ ଏକ୍ସ୍‍ପ୍ଲୋସିଭ୍‌ ଡିଭାଇସ୍‌(ଆଇଇଡି) ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୪ ଜଣ ପୁଲିସ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ୪ ଜଣ ପୁଲିସଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୩ ଜଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି। ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଦୋଦାର ଏଏସଆଇ ଏରଶାଦ, କୁପଓ୍ଵାରାର ଏମ ଅମିନ,ଓ ସପୋରର ଗୁଲାମ ନବୀ। ୪ର୍ଥ ଜଣଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନିଆଯାଉଥିବା ବେଳେ ବାଟରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣରେ ଅନ୍ୟ ୨ ଜଣ ଗୁରୁତର ଭାବେ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଜମ୍ମୁ ଓ କଶ୍ମୀର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ନେଇ ଗଭୀର ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଓ ମୃତାହତ ପୁଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସମବେଦନା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ସୋପରରେ ହେଉଥିବା ହରତାଳକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ପୋଲିସ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଏହି ବିସ୍ପୋରଣ ପାଇଁ କୌଣସି ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଂଗଠନ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କରିନଥିଲେ । ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ସେନା, ଜମ୍ମୁକାଶ୍ମୀର ପୁଲିସ ଓ ସିଆରପିଏଫର ଅଧିକାରୀମାନେ ପହଂଚିଛନ୍ତି । ଏହାକୁ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କର ପୂର୍ବ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ଜମ୍ମୁକାଶ୍ମୀର ପୁଲିସ ସହ ସେନା ବାରମୁଲା ସମେତ ସୌପୋର ଓ ଆଖପାଖ ଅଂଚଳରେ ତଲାସି ଅଭିଯାନକୁ ଜୋରଦାର କରିଛି ।

ତିନି ଜଣ ଆତଙ୍କବାଦୀ ରାତି ପ୍ରାୟ ୩ଟା ସମୟରେ କ୍ୟାମ୍ପରେ ପଶି ଆଖିବୁଜା ଗୁଳିଚାଳନା କରିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଜୈସ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କରିଥିଲା। ତେବେ ଏଭଳି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ପଛରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଚ୍ଛନ୍ନ ହାତ ରହିଛି ବୋଲି ଭାରତ ବାରମ୍ବାର ଅଭିଯୋଗ କରୁଛି । କାରଣ ସୀମାରେ ପାକିସ୍ତାନ ପଟରୁ ବାରମ୍ବାର ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଘଂନ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏହି ସୁଯୋଗରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ମାନେ ଭାରତ ସୀମାରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଆତଙ୍କୀ ହମଲା କରୁଛନ୍ତି।

Related posts

ଆସନ୍ତା ବୁଧବାର ସୁଦ୍ଧା ନୂଆ ଦରରେ ମିଳିବ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସାମଗ୍ରୀ

ENO Beuro

ବର୍ଷିଆନ ସଙ୍ଗୀତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବାସୁଦେବ ରଥଙ୍କ ପରଲୋକ

Ratnamani Moharana

ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ କଟକ ଓ ଖୋର୍ଦ୍ଧାର ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ କଲେଜ ଛୁଟି

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment