LIFESTYLE

କଦଳୀ ପତ୍ରରେ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମିଳିଥାଏ ମୁକ୍ତି

କଦଳୀ ଗଛ ଗୋଟେ ଏପରି ଗଛ ଯାହାର ପ୍ରାୟ ସବୁ ଅଂଶ ଆମର ଅନେକ କାମରେ ଲାଗେ । କଦଳୀ ଆମେ ଖାଦ୍ୟ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରୁ । କଦଳୀ ଭଣ୍ଡା ଓ ମଞ୍ଜା କୁ ମଧ୍ୟ ଆମେ ତରକାରୀ ରାନ୍ଧି ଖାଉ । କଦଳୀ ପଟୁଆରେ ବୋଇତା ବନ୍ଦାଣ ପାଇଁ ଡଙ୍ଗା ତିଆରି କରୁ , ଆଉ ମଧ୍ୟ ଏହି ଶୁଖିଲା ପଟୁଆକୁ ପୋଡି ଏହି ପାଉଁଶକୁ ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗେଇଲେ ରୁପି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୁଏ । ସେହିପରି କଦଳୀ ପତ୍ରକୁ ଆମେ ଥାଳି ବିକଳ୍ପରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁ । କଦଳୀ ପତ୍ରରେ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଆମ ମନ ତୃପ୍ତ ହୁଏ । ମାତ୍ର କଦଳୀ ପତ୍ରରେ ଗରମ ଖାଦ୍ୟ ପରଷିବା ଦ୍ୱାରା ପତ୍ରରେ ଥିବା ପୋଷକ ତତ୍ୱ ଖାଦ୍ୟରେ ମିଶିଯାଏ, ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବେଶ୍ ଭଲ । ତେବେ ଆସନ୍ତ ଜାଣିବା କଦଳୀ ପତ୍ରରେ ଖାଇଲେ କ’ଣ କ’ଣ ଲାଭ ମିଳେ . . . . .

-ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି-

  • ଫାଇବାର, କାଚ, କଂସା, ପତଳ ଓ ଷ୍ଟିଲ ଆଦି ପ୍ଲେଟ୍‌ରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଅପେକ୍ଷା କଦଳୀ ପତ୍ରରେ ଖାଇଲେ ଅଧିକ ଆନନ୍ଦ ମିଳିଥାଏ । କେବଳ ଯେ କଦଳୀ ପତ୍ରରେ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶାନ୍ତି ମିଳିଥାଏ ତାହା ନୁହେଁ, ଏହା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର କେତେକ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ଭଲ ହୋଇଥାଏ ।
  • କଦଳୀ ପତ୍ରରେ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ହେତୁ ଆଜିକାଲି ବଡ଼ବଡ଼ ହୋଟେଲମାନଙ୍କରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ କଦଳୀ ପତ୍ରରେ ଖାଦ୍ୟ ପରଶା ଯାଉଛି ।
  • ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟହ କଦଳୀ ପତ୍ରରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍‌ । ଯେଉଁମାନେ ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ଅଛନ୍ତି ସେମାନେ କଦଳୀ ପତ୍ରରେ ଖାଇବା ଲାଭପ୍ରଦ ହୋଇଥାଏ ।
  • କଦଳୀ ପତ୍ରରେ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ପୋଷାଣତତ୍ତ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ।
  • କଦଳୀ ପତ୍ରରେ ଖାଦ୍ୟ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଖାଦ୍ୟରେ ଥିବା ନକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ । ଏହା ଏକ ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକଟେରିଆ ଭାବେ କାମ କରିଥାଏ ।
  • ଏତଦ୍‌ ବ୍ୟତୀତ ଗୋଟିଏ ଖାଦ୍ୟକୁ ପ୍ଲେଟରେ ଖାଇବା ଓ ସେହି ଖାଦ୍ୟକୁ କଦଳୀ ପତ୍ର ଖାଇବା ଭିତରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ବାରି ହୋଇଯାଏ । କାରଣ କଦଳୀ ପତ୍ରରେ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା  ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଥାଏ ।
  • ପ୍ଲେଟରେ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଏଥିରେ ଥିବା ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ରହିଥାଏ, ଯାହାକି ଆମ ଶରୀର ଉପରେ କୁପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । କଦଳୀ ପତ୍ର ସ୍ୱଚ୍ଛ ହୋଇଥିବାରୁ ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥର ଭୟ ରହି ନଥାଏ ।

କଦଳୀ ପତ୍ରରେ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାରୁ ମିଳିଥାଏ ମୁକ୍ତି

ପଢନ୍ତୁ, ପଶୁପକ୍ଷୀ ଙ୍କୁ ପାଳିଲେ କିମ୍ବା ଖାଇବାକୁ ଦେଲେ ମିଳିଥାଏ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିରୁ ମୁକ୍ତି , କିପରି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

Related posts

ନୀତିଦିନ ଖାଆନ୍ତୁ ରସୁଣ, କାରଣ ଏଥିରେ ଭରିରହିଛି ଅବିଶ୍ଵସନୀୟ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ

ENO Beuro

ଆପଣ ବିଳମ୍ବରେ ଶଯ୍ୟାତ୍ୟାଗ କରୁଛନ୍ତି କି? ସାବଧାନ ! ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ ହାନିକାରକ ହୋଇଥାଏ

ENO Beuro

ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତ ହଳଦିଆ ପଡିଯାଉଛି କି ? ଦାନ୍ତରେ ନୂଆ ଚମକ ଆଣିବାକୁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଟିପ୍ସ

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More