ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ସଙ୍ଗୀତ କିପରି ମାନସିକ ସ୍ଥିତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣେ

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ସଙ୍ଗୀତ କିପରି ମାନସିକ ସ୍ଥିତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣେ

ସଙ୍ଗୀତ ପ୍ରାୟତଃ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗେ । ସଙ୍ଗୀତ ଆମକୁ ମନୋରଞ୍ଜନ କରିବା ସହିତ ଆମ ମନକୁ ଶାନ୍ତି ଦେଇଥାଏ । ଛୋଟ ଶିଶୁ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବୃଦ୍ଧ ପର୍ଯନ୍ତ ସମସ୍ତେ ସଙ୍ଗୀତ ଶୁଣନ୍ତି । କର୍ମକ୍ଲାନ୍ତ ମନରେ ନବ ଉତ୍ସାହ ଭରିଥାଏ । ସଙ୍ଗୀତରେ ବହୁ ଶକ୍ତି ଥିବାର ପୁରାଣ ଓ ଇତିହାସରେ ମତ ରହିଛି । କଥା ରହିଛି ଯେ, ଆକବରଙ୍କ ଦରବାରରେ ନିଯୁକ୍ତ ଥିବା ସଙ୍ଗୀତଜ୍ଞ ତାନସେନ ନିଜ ମେଘ ମହ୍ଲାର ଗାଇ ବର୍ଷା କରେଇ ପାରୁଥିଲେ ।

ପୁରାଣ ଯୁଗରେ ମଣିଷ ଗୀତ ଓ ସଙ୍ଗୀତର ଥେରାପିର ପ୍ରୟୋଗ କରୁଥିଲେ । ଯେଉଁଠି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଡାକ୍ତରୀ ବିଦ୍ୟା ଫେଲ୍ ମାରିଯାଏ ,ସେଠି ସଙ୍ଗୀତ କୁ ସାଥି କରିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ଉପଦେଶ ଦେଇଥାନ୍ତି । ସଙ୍ଗୀତ ଦ୍ଵାରା ଆମ ମାନସିକ ସ୍ଥିତିରେ ପଡୁଥିବା ସୁପ୍ରଭାବ :-

 ॰ ଅବସାଦ ଦୂର କରେ  :-

ସଙ୍ଗୀତର ମିଠା ଧୁନରେ ମନରୁ ବିଷାଦ ଦୂର ହୋଇଯାଏ । ନକରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତା ମନରୁ ହଟିଯାଏ । ଆମର ଦୈନିକ ଜୀବନକୁ କରେ ଆହ୍ଲାଦିତ । ମନ ହୁଏ ପ୍ରଫୁଲ୍ଲିତ

॰ ସକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତା ବୃଦ୍ଧି କରେ :-

ଆମର ଦୈନିକ ଜୀବନରେ ଆମେ ଅନେକ ସୁଖ ଦୁଃଖ ଓ ବାଧା ବିପର୍ତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାଉ । ବେଳେବେଳେ ମନ ନିଜ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପଥରୁ ବିଚ୍ୟୁତ ହୋଇଯାଏ । ମନ ଖୋଜେ କାହାର ସ୍ଥିର ସାନିଧ୍ୟ । ସେତେବେଳେ ସଙ୍ଗୀତରେ ହିଁ ମନରେ ସକରାତ୍ମକ ଭାବ ଭରିଥାଏ ।

୩ ॰ ସୁନିଦ୍ରା ପ୍ରଦାନ କରେ :-

ସଙ୍ଗୀତର ମଧୁର ରାଗିଣୀ ଅନିଦ୍ରା ଦୂର କରିଥାଏ । ଏହା ଔଷଧ ଠାରୁ ଖୁବ୍ ଭଲ କାମ କରିଥାଏ । ସୁନିଦ୍ରା ଦେଇଥାଏ ।

ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ପ୍ରଖର କରେ :-

ସଙ୍ଗୀତ ଏପରି ଏକ ଔଷଧ । ଯାହା ଆମର ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତିକୁ ପ୍ରଖର କରିଥାଏ । ମନରୁ ସବୁ ଦୃର୍ବଳତା ଦୂର କରି ମସ୍ତିସ୍କରେ ସୃଜନଶୀଳତାର ଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ଏଣୁ ଦେଖାଯାଏ ଅନେକ ପିଲା ସଂଗୀତ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ପାଠ ପଢାରେ ଉନ୍ନତି କରିଥାନ୍ତି ।

କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରରେ ଉତ୍ସାହ ପ୍ରଦାନ:-

ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଆମେ କୈାଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବେଳେ , ମନରେ ଏକ ଅନିଚ୍ଛା ଭାବ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ । କ୍ଲାନ୍ତ ମନ ବିଶ୍ରାମ ଖୋଜେ । ସେତିକି ବଳେ ସଂଗୀତର କ୍ଷୀଣ ସ୍ୱର ମନରୁ ସବୁ ଶ୍ରମ କ୍ଲାନ୍ତ ଦୂର କରିଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ, କେନ୍ଦ୍ର ରେଳବାଇ ତରଫରୁ ଅନଲାଇନ ଟ୍ରେନ ଟିକେଟ ପାଇଁ ସତର୍କତା ଅଭିଯାନ