• Home
  • LIFESTYLE
  • ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରେ ଓ ବୟସ୍କ ଦିଶିବାର କାରଣ ବନିଥାଏ
LIFESTYLE

ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରେ ଓ ବୟସ୍କ ଦିଶିବାର କାରଣ ବନିଥାଏ

ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ନ ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ବହୁତ କିଛି କରନ୍ତି । ବୟସ୍କ ନ ଦିଶିବା ପାଇଁ ଲୋକେ  ବହୁତ ଉପାୟ ମଧ୍ୟ ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତି । କିଏ ମୁହଁରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଲେପ ଦେଲେଣି ତ କିଏ ପିୁଣି ଫଳ, ପରିବା ଖାଇବାର ପରିମାଣ ବଢ଼ାଇଲେଣି । ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ଶରୀରର ଯତ୍ନ ନେବାଠାବୁ ବଳି ଭଲ କଥା ଆଉ କିଛି ନାହିଁ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କ’ଣ ସବୁ ଖାଇଲେ ବ୍ୟକ୍ତିି ବୟସ୍କ ଦେଖାଯାଆନ୍ତି ଓ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧିର କାରଣ ବନିଥାଏ ।

କେଉଁ ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବେ ନାହିଁ ଜାଣନ୍ତୁ  :-

  • ଅତ୍ୟଧିକ ମାଂସ, ମାଛ କିମ୍ବା ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ  ଶରୀରରେ ଓଜନ ଶୀଘ୍ର ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏନର୍ଜି ଡ୍ରିଙ୍କ୍‌, ରେଡ୍‌ ମିଟ୍‌ ଆଦି ଖାଇବା ବି ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର କାରଣ ହୋଇଥାଏ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇ ଥାଆନ୍ତି ।
  • ଲୁଣିଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ବି ଚେହେରାରୁ ଯୁବାପଣ ହ୍ରାସ ହୋଇଥାଏ । ଲୁଣ ସଦା ପାଣିକୁ ଶୋଇ ନେଇଥାଏ। ଅତ୍ୟଧିକ ଲୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରୁ ପାଣି ଅଂଶ ସୁଖିଯିବା ହେତୁ ଚେହେରାରେ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ନଜର ଆସିଥାଏ ।
  • ଆପଣ ଅତ୍ୟଧିକ ମିଠା ଖାଉଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ନିଜ ଶରୀର ସହ୍ୟ କରିପାରୁଥିବା ଠାରୁ ଯଦି ଆପଣ ଅଧିକ ମିଠା ଖାଉଛନ୍ତି ତେବେ ତାହା ପ୍ରୋଟିନ୍‌ ସହ ମିଶି ‘ଆଡ୍‌ଭାନ୍ସ ଗ୍ଲାଇକେସନ୍‌ ଏଣ୍ଡ୍‌ ପ୍ରଡକ୍ଟ’ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ମୋଟା ହେଇ ଯିବେ ଓ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା ଖରାପ ଦିଶି ଥାଏ ।
  • ମଦ୍ୟପାନ କଲେ ତାହା ସିଧା ଆପଣଙ୍କ ଯକୃତ ଉପରେ ପଡେ । ଯକୃତ ଉପରେ ପଡିଲେ ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ତ୍ୱଚାରେ  ଲୋଚାକୋଚା ହେବା, ବ୍ରଣ୍‌ ହେବା, ଗାର ପଡ଼ିଯିବା ଆଦି ସମସ୍ୟା ବ୍ୟକ୍ତିର ଯୁବାପଣକୁ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ କରିଥାଏ ।

ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରେ ଓ ବୟସ୍କ ଦିଶିବାର କାରଣ ବନିଥାଏ drinking 2
ପଢନ୍ତୁ ;

ପାକିସ୍ତାନରେ ବ୍ୟାନ ହେଲା ‘ପରୀ’ , ଅନୁଷ୍କାଙ୍କ ଅଭିନୟକୁ ବିରାଟଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା

Related posts

ଆପଣ ପ୍ରେମରେ ପଡିଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଏହିସବୁ କଥା

Krishna Kumar Manoj

ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ, ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ

Krishna Kumar Manoj

ଗରୁଡ଼ ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଆପଣଙ୍କୁ ସତ କହୁଛି କି ମିଛ କହୁଛି କିପରି ଜାଣିବେ?

Krishna Kumar Manoj

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More