27 C
Bhubaneswar
October 26, 2020
EnewsOdia.Com
ବାସ୍ତୁ

ଏହି କାରଣରୁ ଭୋଳାନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଶଙ୍ଖ ପୁଙ୍ଖା ଯାଏ ନାହିଁ

କୃଷ୍ଣଙ୍କ ମିତ୍ର ସୁଦାମା କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପ୍ରତି ରାଧାରଙ୍କର କ୍ରୋଧପୂର୍ଣ୍ଣ ଶବ୍ଧକୁ ଶୁଣିବା ପରେ ଆବେଶ ହୋଇପଡିଲେ । ଏହାପରେ ସେ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପକ୍ଷ ନେଇ ରାଧାଙ୍କୁ ଆବେଶପୂର୍ଣ୍ଣ ଶବ୍ଧରେ କଥା ବର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ସୁଦାମାଙ୍କର ଏଭଳି ବ୍ୟବହାର ଦେଖି ରାଧା ରାଗିଯିବା ସହିତ ସୁଦାମାଙ୍କୁ ଦାନବ ରୂପେ ଜନ୍ମ ନେବାର ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ ।  ସେହିପରି ରାଧାଙ୍କ ଅଭିଶାପ ଅନୁଯାୟୀ ଶଙ୍ଖଚୁର ନାମକ ଦାନବ ହୋଇଥିଲେ ସୁଦାମା ।

ଶିବପୁରାଣରେ ବି ଦମ୍ଭ ପୁତ୍ର ଶଙ୍ଖଚୂର ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ଅଛି । ସେ ନିଜ ବଳ ସାହାଯ୍ୟରେ ତିନି ଲୋକର ସ୍ୱାମୀ ହୋଇପାରିଥିଲେ । ଏହାସହିତ ସେ ସାଧୁ-ସନ୍ଥ ମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବାରେ ଲାଗିଥିଲେ । ଏହାକୁ ଦେଖି ଭଗବାନ ଶିବ ରାଗି ଯାଇ ଶଙ୍ଖଚୂରର ବଧ କରିଥିଲେ । ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଭକ୍ତ ଥିଲେ ଶଙ୍ଖଚୂର । ସେଥିପାଇଁ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଶଙ୍ଖଚୂରର ହାଡରୁ ଶଙ୍ଖ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଦେବା-ଦେବୀଙ୍କୁ ଶଙ୍ଖ ଦ୍ୱାରା ଜଳ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଭଗବାନ ଶିବ ଶଙ୍ଖଚୁରର ବଧ କରିଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ପୂଜାରେ ଶଙ୍ଖ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ନାହିଁ ।

ପଢନ୍ତୁ: ଗଣମାଧ୍ୟମ ପାଇଁ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଜାରି କଲେ ରାଜ୍ୟସରକାର

Related posts

ଏକମୁଖି ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ଧାରଣ ଦ୍ଵାରା ମିଳିଥାଏ ଏହି ସବୁ ଫାଇଦା

Ratnamani Maharana

ରାତିରେ ନଖ କାଟିବା ଶୁଭ ନା ଅଶୁଭ!

Ratnamani Maharana

ଅଟକିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରେ ମୟୂର ପର

Ratnamani Maharana

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More