News

ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ସାରା ଦେଶରେ ବାଘ ଗଣନା ଆରମ୍ଭ : ନୂତନ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳରେ ଗଣତି ହେଉଛି

 ସାରା ଦେଶରେ ବାଘ ଗଣନା ଆରମ୍ଭ

ଗତକାଲି ଠାରୁ ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ସାରା ଦେଶରେ ବାଘ ଗଣନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ନୂତନ ଜ୍ଞାନ କୌଶଳରେ ଗଣତି ହେଉଛି । ଏହାଦ୍ୱାରା ବାଘଙ୍କ ସଠିକ୍ ସଂଖ୍ୟା ଜଣାପଡ଼ିବ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆଶା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ।ଜାତୀୟ ବ୍ୟାଘ୍ର ସଂରକ୍ଷଣ ପ୍ରାଧିକରଣ ଓ ଭାରତୀୟ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ମିଳିତ ସହଯୋଗରେ ଏହି ଗଣନା କରାଯିବ ।  ୨୦୧୯ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଦେଶରେ ବାଘ ସଂଖ୍ୟା କେତେ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇପାରିବ ।

୨୦୧୪ରେ କରାଯାଇଥିବା ବାଘ ଗଣନାରେ ଦେଶରେ ବାଘ ସଂଖ୍ୟା ୨୨୨୬ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଥିଲା । ପୂର୍ବ ଗଣନା ୨୦୧୦ ତୁଳନାରେ ଦେଶରେ ବାଘ ସଂଖ୍ୟାରେ  ୫୦୦ଟି ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିଲା । ବାଘଙ୍କ ପହଚିହ୍ନ, ଜଙ୍ଗଲରେ ଖଞ୍ଜା ଯାଇଥିବା କ୍ୟାମେରା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କୌଶଳ ଅବଲମ୍ବନ କରି ଏହି ଗଣନା କରାଯିବ । ଆଗରୁ କ୍ୟାମେରା ଦ୍ୱାରା ଗଣତିକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଯାଗାରେ ସଂଖ୍ୟାକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ଓ କେନ୍ଦ୍ର ମୁହାଁମୁହିଁ ହେଉଥିଲେ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ୧୪୦୦୦ କ୍ୟାମେରା ଖଞ୍ଜାଯିବା ସହ ପହଚିହ୍ନ ପଦ୍ଧତିକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ମାଟ୍ରିକ୍‌ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା :ଆଜିଠାରୁ ଅନଲାଇନରେ ମିଳିବ ଆଡମିଟ୍‌ କାର୍ଡ

Related posts

ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଓଲିଉଡର କମେଡି କିଙ୍ଗ ଜୟୀରାମ ସାମଲ

ENO Beuro

ମୋଦିଙ୍କୁ ଚୋର କହି ଫସିଲେ କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦ ଦିବ୍ୟା ସ୍ପନ୍ଦନା

ENO Beuro

ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ହୃଦଘାତ ଯୋଗୁଁ ଇଣ୍ଡିଗୋ ଏୟାର ଲାଇନ୍ସ ବିମାନର ଜରୁରୀ ଅବତରଣ

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More