ଓଜନ କମିବା ପାଇଁ ରାତିରେ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ

ଓଜନ କମେଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଚହାଁନ୍ତି । ଓଜନ କମାଇବା ଲାଗି ବ୍ୟାୟାମ ସହ ସଠିକ୍‌ ଡାଏଟ୍‌ ଜରୁରୀ । ଏଥିପାଇଁ କ’ଣ ଖାଇବେ କ’ଣ ନାହିଁ, ତାହା ଜାଣିବା ସହ କେଉଁ ସମୟରେ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବେ ତାହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା ଜରୁରୀ । ଅନେକ ଲୋକ ଓଜନ କମାଇବାକୁ ରାତିରେ କିଛି ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହି କାରଣରୁ ବିଳମ୍ୱିତ ରାତିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଭୋକ ଲାଗେ ଓ ଠିକ୍‌ରେ ନିଅ ହୋଇନଥାଏ । ଭୋକ ଅଧିକ ହେଲେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ସେମାନେ ଜଙ୍କ୍‌ ଫୁଡ ଖାଇଥାନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଅଧିକ କ୍ୟାଲୋରୀ ଅଧିକ ଥାଏ । ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ ।

ରାତିରେ ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ :-

ଦହି :- ଦହିରେ ପ୍ରୋଟିନର ମାତ୍ରା ଅଧିକ ରହିବା ସହ ସୁଗାର କମ୍‌ ରହିଛି । ପ୍ରୋଟିନ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ପୂରିଲା ଭଳି ଲାଗେ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଭୋକ ଲାଗେ ନାହିଁ ।

ଚେରି :- ଚେରିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡେଣ୍ଟ ରହିଛି । ରାତିରେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ପୂରିବା ସହ ଭଲ ନିଦ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ।

ଅଣ୍ଡା :- ଅଣ୍ଡାରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ରହିଛି । ଓଜନକୁ କମ୍‌ କରି ପେଟର ଚର୍ବି କମାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନରେ ସିଝା ଅଣ୍ଡା ସାମିଲ କରନ୍ତୁ ।

ବାଦାମ :- ବାଦାମରେ ୫ଗ୍ରାମ ପ୍ରୋଟିନ ରହିଛି । ଏହା ମାଂସପେଶୀକୁ ମଜଭୁତ ରଖେ । ଏଥିରେ ଫାଇବର ଥିବାରୁ ଶୀଘ୍ର ଭୋକ ଲାଗେ ନାହିଁ । ଏହା ଚର୍ବି କମ୍‌ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ ବାଦାମ ଖାଇପାରିବେ । ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଜଣାପଡିଛି ଫାଇବରଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ କମ୍‌ ରହେ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ରିଲିଜ ପୂର୍ବରୁ ୧୯୦ କୋଟିରେ ବିକ୍ରି ହେଲା ସଲମାନ ଖାନଙ୍କ ରେସ୍‌୩

ଓଜନକୁ କମ୍‌ କରି ପେଟର ଚର୍ବି କମାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନରେ ସିଝା ଅଣ୍ଡା ସାମିଲ କରନ୍ତୁ - 92%

92%

ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ ବାଦାମ ଖାଇପାରିବେ - 88%

88%
90%

Very Good!

ଓଜନ କମିବା ପାଇଁ ରାତିରେ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ

ଓଜନ କମେଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ଚହାଁନ୍ତି । ଓଜନ କମାଇବା ଲାଗି ବ୍ୟାୟାମ ସହ ସଠିକ୍‌ ଡାଏଟ୍‌ ଜରୁରୀ । ଏଥିପାଇଁ କ’ଣ ଖାଇବେ କ’ଣ ନାହିଁ, ତାହା ଜାଣିବା ସହ କେଉଁ ସମୟରେ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବେ ତାହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା ଜରୁରୀ । ଅନେକ ଲୋକ ଓଜନ କମାଇବାକୁ ରାତିରେ କିଛି ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହି କାରଣରୁ ବିଳମ୍ୱିତ ରାତିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଭୋକ ଲାଗେ ଓ ଠିକ୍‌ରେ ନିଅ ହୋଇନଥାଏ ।

No Votes Yet

You're not rated yet