LIFESTYLE

ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତିକୁ ବଢାଇବାର ରାମବାଣ ଉପାୟ, ଏବେହିଁ ପଢନ୍ତୁ

ମଣିଷ ସବୁବେଳେ  ଚାହେଁ କି ତାହାର ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ଭଲ ଥାଉ । ଯାହାଦ୍ଵାରା ସେ ସବୁ କଥାକୁ ମନେ ରଖି ପାରିବ ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ ପଢୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ସବୁ ପଢା କୁ ମନେ ରଖି ପାରୁଥିବେ । କୁହାଯାଏ କି ଯାହାର ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ଭଲ ଥାଏ ତାହାକୁ ଜୀବନରେ ବେଶି ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡେ ନାହିଁ ।ପରିବେଶ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କାରଣ ଗୁଡିକର ପ୍ରଭାବରୁ ଆମର ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ସାଧାରଣତଃ କ୍ଷୟ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ ।  ତେବେ ଚାଳନ୍ତୁ କେମିତି ଆପଣ ନିଜର ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତିକୁ ବଢାଇ ପାରିବେ ତାହାର କିଛି ସହଜ ଉପାୟ ।

 

ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ

ଖାଦ୍ୟ ମଣିଷ ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ ତାହା କରିବା ବାହୁଲ୍ୟ। ତେବେ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧିକରିବାରେ ବେସ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ।  ସୋୟାବିନ ର ଅଟା ରେ ଫାୟଟୋସ୍ଟ୍ରୋଜେନ ନାମକ ପ୍ଲାଂଟ ହାର୍ମୋନ ଏବଂ ଭିଟାମିନ B ଭଲ ମାତ୍ରାରେ ଥାଏ । ଏହା କେତେକ ରୋଗରୁ ବଞ୍ଚାଇଥାଏ ଏବଂ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବଢାଇ ଥାଏ ।

ବାଦାମ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରେ

ସବୁଦିନ ବାଦାମ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ବଢି ଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ୧୦ଟି ବାଦାମ ରାତିରେ ପାଣିରେ ଓଦାକରି ସକାଳେ ତାହର ଚୋପା ଚଢାଇ ଏବଂ ପେଶୀ ଗୋଟିଏ ଗ୍ଳାସ ଗରମ କ୍ଷୀରରେ ପକାଇ ପିଇବା ଭଲ ଅଟେ । ଆପଣ ସବୁ ଦିନ ଗୋଟିଏ ସେଓ ବି ଖାଇ ପାରିବେ ।

ପ୍ରଚୁର ପଣି ପିଇବା ଆବଶ୍ୟକ

ଆପଣ ରାତିରେ ପଢୁଛନ୍ତିକି! ତେବେ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ଅଧ ଘଣ୍ଟା ଛାଢି ଥଣ୍ଡା ପାଣି ଗ୍ଳାସ ପିଇବା ଉଚିତ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ବେଶୀ ସମୟ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ ଚାହିଁ ପାରିବେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ସୂଚାରୁ ରୂପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ୧୧ ଟା ପରେ ଶୋଇଯିବା ଉଚିତ । ପାଠ ପଢିବା ସମୟରେ କେବେବି ଶୋଇକରୀ ପଢିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ।

ବ୍ୟାୟମ

ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟାୟମ ଓ ଯୋଗ କରିବା ଦ୍ଵାରା ମନ ପ୍ରଫୁଲ ରହିବା ସହ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ।

Related posts

ଚାଲିବା ଶୈଳିରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଯୁବତୀ ମାନଙ୍କ ସ୍ଵଭାବ ସମ୍ପର୍କରେ?

ENO Beuro

ଜୁଆଣିରେ ପେଟ-ତ୍ଵଚା-କେଶର ଯତ୍ନ

Ratnamani Moharana

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ଘିଅ ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ ?

ENO Beuro

Leave a Comment