LIFESTYLE

ତେଲିଆ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର !

ନିଜ ଚେହେରାକୁ ନେଇ ସମସ୍ତେ ଚିନ୍ତାରେ ଥାଆନ୍ତି। ନିଜ ତ୍ଵଚାକୁ ଚିକଣ ଏବଂ ଉଜ୍ଜଳ କରିବାକୁ ସମସ୍ତେ ଚାହିଁଥାନ୍ତି । ସାଧାରଣତଃ ତ୍ୱଚା ୪ ପ୍ରକାରର ଯଥା ସାଧାରଣ ତ୍ୱଚା , ଶୁଷ୍କ , ତେଲିଆ ଓ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ । ତେଲିଆ ତ୍ୱଚାର କାରଣ ହରମୋନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ତଥା ଆପଣଙ୍କ ଅନିୟମିତ ଜୀବନଶେଳୀ । ତୈଳାକ୍ତ ତ୍ୱଚାଯୋଗୁଁ ଆଖି ତଳେ କଳା ଦାଗ ହେବାର ଅଧିକ ଭୟ ରହିଥାଏ । ଏହାସହ ତେଲିଆ ତ୍ୱଚା ଯୋଗୁଁ ମୁହଁରେ ବ୍ରଣ,କଳାଦାଗ ଆଦି ହୋଇଥାଏ ।

ଏପରି ତ୍ୱଚାରୁ କିପରି ରକ୍ଷା ପାଇବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ-

  • ଲିମ୍ବ ପାଉଡର ,ମୁଲତାନି ମାଟି, ଚନ୍ଦନ ପାଉଡରକୁ ସମ ପରିମାଣରେ ଗୋଲାପ ଜଳ ସହ ମିଶାଇ ସପ୍ତାହରେ ଦୁଇଥର ଚେହେରାରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ୨୦ ମିନିଟ ପରେ ମୁହଁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।
  • ପ୍ରତିଦିନ ଅତିକମରେ ୧୦ ରୁ ୧୨ ଗ୍ଲାସ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁୁ । ତେଲ ମସଲା, ରାଗଯୁକ୍ତ ଖାଇବାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ତେଲିଆ ତ୍ୱଚାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ ।
  • ଚେହେରାର ଛିଦ୍ରରୁ ତେଲ ଓ ମଇଳା ସଫା କରିବା ପାଇଁ କ୍ଲିନଜର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ତା’ପରେ ଆପଣ ଅଳ୍ପ ଉଷୁୁମ ପାଣିରେ ଚେହେରାକୁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୨ ରୁ ୩ ଥର ଚେହେରେକୁ ଧୁଅନ୍ତୁ ।ଏହାସହ ଚେହେରାରେ ଟୋନର ଲଗାନ୍ତୁ ଯାହାଦ୍ୱାରାେ ତ୍ୱଚାର ଛିଦ୍ର ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବା । ଟୋନର ଭାବେ ଆପଣ ଗୋଲାପ ଜଳ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ।
  • ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଆହର ସେବନ କରନ୍ତୁ । ତେଲିଆ ଓ ଅଧିକ ଫ୍ୟାଟ ଥିବା ଖାଦ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ।

ପଢନ୍ତୁ;

ଡବ୍ଲ୍ୟୁଡବ୍ଲ୍ୟୁଇର ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଘୋଷଣା : ‘ର’ ଏବଂ ‘ସ୍ମାକଡାଉନ’ ପ୍ରଥମ ଥର ହିନ୍ଦୀ କମେଣ୍ଟ୍ରି ସହିତ ହେବ ସିଧା ପ୍ରସାରଣ

Related posts

କଳାଜିରାର ବ୍ୟବହାର କରି କିପରି ନିଜର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ କିଛି ଟିପ୍ସ

ENO Beuro

ଓଜନ ବଢିଯାଉଛି , କେଶ ଝଡୁଛି ଓ କ୍ୟାନସର ଭୟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ? ଟ୍ରାଏ କରନ୍ତୁ ଏହି ପରିବା

ENO Beuro

ପାଟିକୁ ପିତା ଲାଗୁଥିବା ମେଥିରେ ମଧ୍ୟ ଭରି ରହିଛି ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment